Gümüş katkılı bitkisel yağ bazlı nanopartiküllerin üriner kateter üzerinde gelişen biyofilme olan etkisi
Effect of silver embedded vegetable oil based nanoparticles on developing biofilms on urinary catheters
- Tez No: 665058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇAY, DOÇ. DR. ZEYNEP KARAHALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Üriner kateterlerde biyofilm oluşumu ile ilişkili nozokomiyal enfeksiyonlar, ciddi komplikasyonlara sebep olur. Bu çalışmanın amacı, Pricinoleik asit-Polistiren Nanopartiküller (PU-TCHAgNPs-PS-PRici NP'ler) yerleştirilmiş Ag nanopartikülleri ekli tetrasiklin hidroklorür (TCH) ile modifiye edilmiş poliüretan (PU) kateterinin fizibilitesini ve E.coli, S. aureous ile enfekte olmuş idrar kateterlerinin antimikrobiyal ve antibiyofilm aktivitesi üzerindeki etkisin, araştırmaktır. Bu amaçla, Prici-g-PS asılı kopolimerlere gömülü AgNP'ler serbest radikal polimerizasyon aracılığıyla, FTIR, HNMR ve DSC kullanılarak sentezlenmiştir. AgNPs-PS-PRici NP'ler, farklı parametrelere göre hazırlanmış ve optimize edilmiş olup nanopartikül boyutu yaklaşık 150 ± 1 nm olarak bulunmuştur. NP'lerin karakterizasyonu ve morfolojik özellik değerlendirmesi FTIR ve SEM ile yapılmıştır. NP'lerin kısa süreli stabilitesi 30 gün boyunca 4°C'de gerçekleştirilmiştir. TCH ve Ag NP'lerin in vitro profilleri de araştırıldı. PU ile değiştirilmiş TCH-Ag NP'ler-Prici-PS NP'ler üzerinde biyofilm oluşumu değerlendirildi ve NP'lerin biyouyumluluk testi fare fibroblastı (L929) ve fare üriner mesane hücreleri (G / G An1) ile gerçekleştirildi. Böylelikle TCH-AgNPs-PS-PRici NP'ler kullanılarak oluşturulmuş PU kateterlerinin idrar yollu enfeksiyona karşı yüksek antimikrobiyal ve antibiyofilm özellikleri ilk kez ispatlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
Nosocominal infections associated with biofilm formation on urinary catheters cause serious complications. The aim of this study was to investigate the feasibility of the polyurethane (PU) catheter modified with tetracycline hydrochloride (TCH) attached Ag nanoparticles embedded Pricinoleic acid-Polystyrene Nanoparticles (PU-TCHAgNPs-PS-PRici NPs) and he influence on antimicrobial and antibiofilm activity of urinary catheters infected by E.coli and S.aureous. For this purpose, AgNPs embedded Prici-g-PS graft copolymers were synthesized via free radical polymerization and characterized by FTIR, HNMR and DSC. AgNPs-PS-PRici NPs were prepared and optimized by the different parameters and the size of nanoparticle was found as about 150±1 nm. The characterization of the NPs and the morphological evaluation were carried out by FTIR and SEM. Short term stability of NPs was realised at 4 °C for 30 days. In vitro release profiles of TCH and Ag NPs were also investigated. The formation of biofilm on PU modified TCH-Ag NPs-Prici-PS NPs, was evaluated and the biocompatibility test of the NPs was realized via the mouse fibroblast (L929) and human urinary bladder cells (G/G An1). This is the first time that TCH-AgNPs- PS-PRici NPs used in the modification of PU catheter demonstrated high antimicrobial and antibiofilm activities against the urinary tract infection.