Kalman filter based state and parameter estimator applications in DC/DC converter systems
DA/DA çevirici sistemlerinde kalman filtre tabanlı durum ve parametre tahmincisi uygulamaları
  1. Tez No: 665079
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MERT ANKARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, iki farklı DA/DA çevirici sistemi için Kalman Filtre tabanlı kontrol metotları sunduk. İlk uygulamada, Tam-Köprü çeviricinin çıkış geriliminin sensörsüz regülasyonu için gözlemci-tabanlı bir kontrol metodu önerdik. Sistemin modellemesini, sunulan gözlemci-tabanlı kontrol yönteminin tasarımını ve benzetim deneyleriyle performansını ve sağlamlığını tanıttık. İkinci olarak, Buck çevirici için hibrit Genişletilmiş Kalman Filtre tabanlı durum, parametre (yük direnci) ve operasyon modu tahmincisi sunduk. Kapsamlı modelleme ve benzetim çalışmaları aracılığıyla, geliştirilen algoritmanın operasyon modunu etkin bir şekilde öngördüğünü, durumları ve bilinmeyen yük direncini isabetli olarak tahmin edebildiğini gösterdik. Bu çalışmaların, DA/DA çevirici topolojileri için daha sağlam, yüksek performanslı ve sensörsüz gerilim kontrol metotlarının gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we presented Kalman Filter based control methods for two different DC/DC converter systems. In the first application, we proposed an observer-based control method for sensorless output voltage regulation of a Full-Bridge converter. We introduced the modeling and design of the proposed observer-based control policy, and we demonstrated its performance and robustness through simulation experiments. Secondly, we proposed an hybrid Extended Kalman Filter based state, parameter (load resistance), and operation mode estimator for the Buck converter. Through extensive modeling and simulation studies, we showed that the algorithm can predict the operation mode effectively and estimate the states and unknown load resistance accurately. We believe that these studies can contribute the development of more robust, high-performance and sensorless voltage control policies for DC/DC converter topologies.