Osteokondrom vakalarında hasta yönetimi ve cerrahi sonuçlarımız
Patient management and surgical results in osteocondroma cases
- Tez No: 665157
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ ŞAFAK GÜNGÖR, DR. ALİEKBER YAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanemizde cerrahi tedavi uygulanmış osteokondrom tanılı 121 hastanın demografik verilerini, tümörlerin tanı ve tedavi yöntemini ve cerrahi sonrası klinik sonuçlarını retrospektif olarak araştırıp bu tümörlere olan yaklaşımın detaylarını vurgulamaktır. Gereç ve Yöntem: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2009 ile Aralık 2019 tarihleri arasında herhangi bir ekstremitede histopatolojik olarak osteokondrom tannısı alarak tarafımızca cerrahi tedavi yapılan 121 hasta retrospektif olarak araştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya yaş ortalaması 31,7±12,9 olan 69'u erkek toplam 121 hasta dahil edilmiştir. Hastaların başvuru semptomlarının dağılımı incelendiğinde %71,9'unda şişlik, %52,9'unda ağrı, %21,5'inde hareket kısıtlılığı ve %17,4'ünde deformite gözlenmiştir. Hastaların %21,5'i ise insidental tanı almıştır. Çalışmaya katılan hastaların takip süresi 51,3±29,7 ay ve %53,7'sinde tümör sağ taraf yerleşimlidir. En fazla görülen lokalizasyon ilk üç sırada femur distali, tibia proksimali ve femur proksimalidir. Sadece 2 hastaya geniş rezeksiyon uygulanmış olup %98,3'üne total eksizyon uygulanmıştır. Cerrahi nedenleri içerisinde en sık sebep kozmetik sebep (%43,8) olarak gözlenmiştir. Postoperatif komplikasyon olarak 1 hastada peroneal sinir arazı gözlenmiştir. Takipte 3 hastada (%2,5) nüks gözlenmiş ve total eksizyon uygulanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, kemiğin en sık benign tümörü olan osteokondromun demografik bilgilerini, tedavi seçeneklerini, cerrahi tedavi endikasyolarını, cerrahide nelere dikkat edilmesi gerektiğini, postoperatif dönemde takipte nelerin dikkate alınması gerektiğini ve tedavi sonuçlarını vurgulamaktadır. Damar sinir basısı ve ağrı gibi semptomatik vakalarda ve malignite şüphesi olan vakalarda eksizyon, en blok rezeksiyon ve rekonstrüksiyon tekniklerini içeren cerrahi tedavi seçenekleri uygulanabilir. Semptom ve malignite şüphesi dışında hastaların kozmetik kaygıları da cerrahi tedavi seçeneğini düşündürmelidir. Deformite varlığı ve tümör boyutunun herediter tümör için bağımsız risk faktörü olması önemli bir sonuçtur. Aynı zamanda kıkırdak kep kalınlığının da herediter tümörde soliter tümöre göre anlamlı farklı olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to underline the details of the approach to these tumors by means of retrospectively investigating the clinical outcomes after surgery and diagnosis and treatment methods through construeing the demographic data of 121 patients who had osteochondroma and followed and treated in our hospital. Materials and Methods: 121 patients who had histopathologically diagnosed osteochondroma and treated surgically in our center between january 2009 and december 2019 have retrospectively analyzed. Results: 121 patients whose mean age is 31,7±12,9 were included into this study. Sixtynine of the patients were male. When the presenting symptoms were analyzed, %71,9 had swelling, %52,9 had pain, %21,5 had motion limitation and %17,4 had deformity. %21,5 of the patients were diagnosed incidentally. The follow-up period of the patients was 51,3±29,7 motnhs and The tumors were localized at right side in %53,7 of the patients. The three most common localizations were distal femoris, proximal tibia and proximal femoris by the frequency order. Only two patients underwent wide resection and fort he rest 98,3% of the patients simple total excision was applied. Looking at surgical indications, the most common indication in was aesthetic reasons (%43,8). In one case peroneal nevre palsy was observed after surgery. In three cases (%2,5) recurrence was observed and total excision was applied. Conclusion: This study may objectively enlighten the details as a guide for a clinical entity that is the most common benign bone tumor called osteochondroma via taking the anatomic localization and complications, surgical tips into account and also taking what needs to be regarded for the operation decision and postoperative follow-up. This study may enlighten as a guide for both the patients and the surgeons for this clinical entity buttressed by data of a center which is one of the referrence centers in Turkey in terms of oncologic orthopaedics. This study also may give information about what is waiting fort he patients and the surgeons in the future. The fact that presence of deformity and tumor size are independent risk factors for hereditary tumor is a significant result. At the same time, it must be kept in mind that there is a statistically significant difference between solitary and hereditary tumors in terms of cartilage cap thickness.