Hematopoetik kökenli primer malign kemik tümörlerinin cerrahi yönetimi ve klinik sonuçları
Surgical management and clinical results of primary maligned bone tumors of hematopoetic origin
- Tez No: 665156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY TOĞRAL, DR. ALİEKBER YAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tedavi ve takibi hastanemizde yapılan hematopoetik kökenli primer malign tümör tanısıyla cerrahi tedavi uygulanmış 42 hastanın demografik verilerini, bu tümörlerin tanı ve tedavi yönetimini ve cerrahi sonrası klinik sonuçlarını retrospektif olarak araştırıp, bu tümörlere olan yaklaşımın önemini vurgulamaktır. Gereç ve yöntem: SBÜ Dr Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Aralık 2009 ile Aralık 2021 tarihleri arasında hematopoetik kökenli primer malign kemik tümörü teşhis edilen, tarafımızca cerrahi tedavi uygulanan 42 hasta retrospektif olarak araştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya yaş ortalaması 62±10,7 olan 22'si erkek 20'si kadın 42 hasta dâhil edilmiştir. Hastalara,12'si Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma (DBHL), 19'u Multiple Myeloma (MM) ve 11'i Plazmositom tanıları ile cerrahi tedavi uygulandı. Tümör yerleşiminin en fazla humerus proksimal (%31) ve femur proksimal (%28,6) yerleşimli olduğu dikkat çekti. Ortalama takip süresi 30,5±22,5 aydı. Hastaların %59,5'inde metastaz vardı ve sadece 6 hastada solid organ metastazı mevcuttu. Hastaların %52,4'ü neoadjuvan tedavi almadı, %26,2'si neoadjuvan KT ve RT birlikte, %19'u ise sadece KT aldı. Bir hasta hariç hastaların tamamı adjuvan tedavi aldı. Yirmi sekiz hastaya (%66,7) geniş rezeksiyon ve tümör rezeksiyon protezi uygulandı ve bu teknik bu çalışmada en çok tercih edilen yöntemdi. İkinci en çok tercih edilen yöntemin Küretaj, Sementasyon ve İntramedüller Çivi olduğu gözlendi. On yedi hastada (%40,5) postoperatif komplikasyon gözlendi. Bunlar sırası ile enfeksiyon (%47,1), luksasyon (%23,5), emboli (17,6) ve insizyon yerinde hematom (%8,3)'du. Sonuç: Hematopoetik kökenli malign tümörlerin cerrahi tedavisinde mümkün olduğunca çok işlevi koruyarak güvenli rezeksiyon elde edilebilir. Çoğu hematopoetik kökenli malign tümörde, multidisipliner bir yaklaşımla uygun tanı yöntemlerinin kullanımı, adjuvan yöntemler, özel rekonstrüksiyon teknikleri ve tecrübe ile kabul edilebilir onkolojik sonuçlarla başarılı bir şekilde ekstremite koruyucu cerrahi yapmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively investigate the demographic data of 42 patients with primary malignant tumors of hematopoietic origin, the diagnosis and treatment management of these tumors, the postoperative clinical results, and to emphasize the importance of the approach to these tumors. Materials (Patiensts) and Methods: In our center(Dr Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital), we retrospectively investigated 42 patients who were diagnosed with primary malignant bone tumor of hematopoietic origin and underwent surgical treatment between December 2009 and December 2021 Results: 42 patients, 22 male and 20 female, with an average age of 62 ± 10.7 were included in this study. Surgical treatment was applied to the patients with the diagnoses of 12 Diffuse Large B Cell Lymphoma (DBHL), 19 Multiple Myeloma (MM) and 11 Plasmacytoma. It was noted that the tumor was located most proximal to the humerus (31%) and proximal to the femur (28.6%). The mean follow-up time was 30.5 ± 22.5 months. Metastasis was present in 59.5% of the patients and only 6 patients had solid organ metastasis. 52.4% of the patients did not receive neoadjuvant therapy, 26.2% received neoadjuvant chemotherapy and RT together, and 19% received only chemotherapy. Except for one patient, all patients received adjuvant therapy. Wide resection and tumor resection prosthesis were applied to 28 patients (66.7%), and this technique was the most preferred method in this study. It was observed that the second most preferred method was Curettage, Cementation and Intramedullary Nail. Postoperative complications were observed in 17 patients (40.5%). These were respectively infection (47.1%), luxation (23.5%), embolism (17.6) and incision site hematoma (8.3%). Conclusion: With a more comprehensive understanding of the pathology and anatomy that can be transmitted in hematopoietic plumbing, safe resection can be achieved by preserving it for a very long time to continue. In most cases of malignant tumors of hematopoietic origin, it is possible to successfully perform extremity-sparing surgery with a multidisciplinary approach, the use of appropriate diagnostic methods, adjuvant methods, special reconstruction techniques, experience, skill and creativity, and acceptable oncological results.