Effect of the number of stories and aspect ratio on the seismic performance of base-isolated buildings
Kat sayısı ve yükseklik-genişlik oranının deprem yalıtımlı binaların performansına etkisi
- Tez No: 665163
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gelişmiş mühendislik çözümlerine rağmen depremler hala insanlık için yüksek can kayıplarının ve maddi zararların yaşandığı doğal afetlerin başında geliyor. Deprem sonrasında hayati derecede önemli hizmetlerin durmaması için bazı binaların en az yapısal veya yapısal olmayan zararla işlevsel kalması çok önemlidir. Bu binaların içerisinde idari binalar, kolluk kuvvetleri binaları, itfaiye binaları, hastaneler ve haberleşme merkezleri bulunmaktadır. Sismik taban izolasyon sistemleri deprem kaynaklı yapısal ve yapısal olmayan hasarları azaltmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez esas olarak tabandan izole edilmiş yapıların fizibilitesine ve tabandan izole edilmiş yapıların maksimum uygulanabilir kat sayısını belirlemeye odaklanmaktadır. Ayrıca, aşağıdaki parametrelerin sismik davranış üzerine etkisi araştırılmıştır: (i) izolatör parametreleri, (ii) Zemin rijitliği, (iii) deprem şiddetleri ve (iv) yapının yükseklik-genişlik oranı. Bu amaçla sismik taban izolasyonu uygulanmış yapıların fizibilitesini belirlemek için karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Tabandan izole edilmiş yapıların fizibilitesi yapısal ve yapısal olmayan performans hedefleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the advanced engineering solutions, earthquakes remain to be one of the causes of casualties and property damage for humankind among natural disasters. To ensure that the essential services are not interrupted after an earthquake, it is crucial for some buildings to remain functional with minimal structural or nonstructural damage. These buildings include administrative buildings, law enforcement buildings, fire stations, hospitals, and communication centers. Seismic base isolation systems are frequently used for reducing quake-induced structural and nonstructural damage. This thesis mainly focuses on the feasibility of seismic base-isolated structures and determining the maximum feasible number of storeys of the base-isolated structures. Moreover, the effect of the following parameters on the seismic behavior is investigated: (i) isolator parameters, (ii) soil stiffness, (iii) earthquake intensities, and (iv) the aspect ratio of the structure. For this purpose, a comparative assessment is conducted to determine the feasibility of base-isolated structures. The feasibility of the base-isolated structures is assessed by considering the structural and nonstructural performance goals.