Shear stress distribution along the periphery of the infill walls
Dolgu duvarların kenarları boyunca kayma gerilmelerin dağılımı
- Tez No: 65099
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
VI DOLGU DUVARLARIN KENARLARI BOYUNCA KAYMA GERİLMELERİNİN DAĞILIMI ÖZET Bu çalışmaya giriş teşkil etmesi açısından kısaca onarım ve güçlendirme teknikleri üzerinde durulmuştur. Betonarme çerçeveler ile betonarme dolgu duvarlar arasında birlikte çalışmalarını sağlayan ankaraj çubuklarının tasarımı ve uygulamasına yönelik detaylara yer verilmiştir. Dolgu duvarların cidarındaki kayma gerilmelerinin dağılımı ile ilgili olarak; dolgu duvar boyutlarının oranlan, açıklık sayısı, kat sayısı ve beton kalitesi değiştirilerek, bunların etkileri üzerine parametrik bir çalışma yapılmıştır. Üç ayrı dolgu duvar boyut oranı ve beş ayrı açıklık sayısı - kat sayısı kombinezonu ve dört ayrı beton kalitesi esas alınarak, bu parametrelerdeki değişimlerin dolgu duvarların cidarındaki kayma gerilmeleri dağılımlarına etkileri incelenmiştir. Beş ayrı açıklık sayısı - kat sayısı kombinezonu sırasıyla tek açıklıklı - tek katlı yapı, tek açıklıklı - üçkatlı yapı, üç açıklıklı - tek katlı yapı, üç açıklıklı - üç katlı yapı ve tek açıklıklı - on katlı yapı şeklindedir. Parametrik çalışmada beton kalitesi ile ilgili irdelemeler ise CIO, C16, C25 ve C30 beton sınıfı için yapılmıştır. Hem çerçevenin, hem de dolgu duvarın modellenmesi sırasında sonlu elemanlar metodu kullanılmış ve modellemeler sırasında her düğümünde iki yönde doğrusal hareket serbestisi olan dört düğümlü dikdörtgen elemanlar tercih edilmiştir. Parametrik çalışmaların sonuçlarının karşılaştırılabilmesi için kayma gerilmesi oranı tarif edilmiştir. Bu kayma gerilmesi oranı, cidar kayma gerilmesinin, yalnızca dolgu duvarın taşıdığı yatay yükün sonucu olan averaj kayma gerilmesine oranı olarak tarif edilmiştir. Sonuçların karşılaştırılabilmesi açısından, her değişik durum için kayma gerilmesi oranlarının dolgu duvar cidarındaki dağılımı grafiklerle sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçlan esas alınarak, betonarme çerçeveler ile dolgu duvarlar arasındaki kayma bağlantılarının tasarımı ve uygulaması ile ilgili daha gerçekçi yaklaşımlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SHEAR STRESS DISTRIBUTION ALONG THE PERIPHERY OF THE INFILL WALLS ABSTRACT A brief discussion on the repair and strengthening methods is given as introduction of this study. The design and construction of anchors applied between the RC frame elements and RC infill wall is also briefly explained. A parametric study is carried out on the effects of aspect ratio, number of bays and number of stories and concrete quality on the peripheral shear stresses. Three cases of different aspect ratios, five types of structures, namely single bay single storey, single bay three-storey, three-bay single storey, three-bay three-storey and single bay ten-storey, are studied in order to investigate the influences of various parameters on the peripheral shear stresses. The concrete qualities of CIO, CI 6, C25 and C30 are assumed to see the influence of variation of concrete qualities on the peripheral shear stresses. Finite element modeling is used for the purpose of idealizing both frame and infill wall. The 4-node rectangular finite element with two translational degrees of freedom at each node is used. In order to compare the numerical results of all different types of structures easily, a non-dimensional shear stress ratio is used. The shear stress ratio is defined as the ratio of maximum peripheral shear stress, to the average shear stress, which is resulting from the lateral load carried by the infill wall only. For each parametric case, the distribution of shear stress ratio along the periphery of the infill wall is graphically represented for comparison purposes. Based on the findings of this study, the design and construction of the shear connectors, are based on relatively more realistic values of peripheral shear stresses.