Bazı gıda koruyucu maddelerin model hayvan Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarında hemosit aracılı immün sistem üzerine etkileri
Effects of some food preservative agents on the hemocyte-mediated immune system of Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvae
  1. Tez No: 665186
  2. Yazar: EMİNE DUMAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP, DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada gıda koruyucu maddeler arasında yer alan sodyum benzoat (SB, E211), sodyum nitrat (SNa, E251) ve sodyum nitrit'in (SNi, E250) model organizma Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvaları üzerindeki immünülojik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında değerlendirilen tüm parametrelerin analizlenmesinde böceğe ait son evre larvalar kullanıldı. Bu amaçla, SB, SNa ve SNi'ye ait ortalama letal dozlar larvalara zorla besleme (force feeding) yöntemi ile uygulandı. SB, SNa ve SNi ile zorla beslenen larvalarda toplam hemosit sayımları, prohemosit ve granülasit oranları azalırken, plazmatosit, sferülosit, oenosit oranları ile mitotik indekslerde artış olduğu gözlendi. Bununla birlikte, gıda koruyucu maddelerin kapsülleme ve melanizasyon hedefi olan Sephadex DEAE boncuklarında kapsül oluşumunu, melanizasyon tepkimelerini ve laminarin enjeksiyonu ile indüklenen nodül oluşumunu azalttığı tespit edildi. Ayrıca, gıda koruyucu maddelere bağlı olarak hemosit hücrelerinde yayılma kabiliyetleri azalırken apoptotik hücre oranlarında artış olduğu gözlendi. Nekrotik hücre oranlarında ise yalnızca SNi uygulamasına bağlı artış olduğu belirlendi. Bu araştırma, gıda koruyucu maddeler arasında yer alan SB, SNa ve SNi'nin model böcek G. mellonella larvalarında immünotoksik etkili olduğunu ve memeli türler yerine alternatif model olarak G. mellonella larvalarının kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate the immunologic effects of sodium benzoate (SB, E211), sodium nitrate (SNi, E250), which were among food preservatives, on the larvae of the model organism Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae). The last instar larvae were used in analyses of all parameters which were evaluated.. For this purpose, median lethal doses of SB, SNa and SNi were applied to the larvae by force feeding method. While total hemocyte counts, prohemocyte and granulocyte ratios decreased in the larvae fed forcibly with SB, SNa and SNi, it was observed that plasmatocyte, spferulocyte, oenocyte ratios and mitotic index increased. In addition, using Sephadex DEAE beads, which were the target of encapsulation and melanization, results showed that encapsulation and melanization decreased, and also nodule formation induced by laminarin injection reduced in the larvae treated with food preservatives. Besides, it was observed that while the spreading ability of hemocyte cells decreased due to food additives, the rate of apoptotic cells increased. Morover, it was determined that there was an increase in the rate of necrotic cells only due to SNi application. This research shows that SB, SNa and SNi, which are among food preservatives, are immunotoxic in model insect G. mellonella larvae, and G. mellonella larvae can be used as an alternative model instead of mammalian species.