Opinions of the stakeholders on English language curricula for 5th graders
5. sınıf İngilizce öğretim programlarına yönelik paydaş görüşleri
- Tez No: 665185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışma 5.sınıf düzeyi için hazırlanmış olan İngilizce öğretim programları, yoğunlaştırılmış ve normal, hakkında paydaş görüşlerinin ele alınmasını hedeflemiştir. Paydaş görüşleri doğrultusunda incelenen İngilizce öğretim programlarının güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyma da araştırmanın amaçları arasındadır. Çalışma ölçek geliştirme basamaklarının takip edildiği pilot uygulama ve asıl uygulama olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmada karma yöntem modellerinden eş zamanlı iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri çalışma kapsamında geliştirilen Öğretim Programları Görüş Ölçekleri ile elde edilirken, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler, odak grup görüşmeleri ve veli anketi kullanılarak toplanmıştır. Pilot uygulama katılımcı grubunu 911 5.sınıf öğrencisi ve 419 5.sınıf İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Asıl çalışmaya ise 844 5.sınıf öğrencisi, 100 5.sınıf İngilizce öğretmeni, 116 veli ve 5.sınıf İngilizce öğretim programları için Milli Eğitim Program Geliştirme Komisyonuna danışmanlık yapan 3 akademisyen ve bir üye katılmıştır. Çalışmanın bulguları istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamakla birlikte öğrenci ve öğretmenlerin yoğunlaştırılmış programdan daha memnun olduklarını ortaya koymuş ve her iki program için ders saati, içerik yoğunluğu ve materyal gibi konularda sıkıntılar yaşandığını göstermiştir. Veliler gözünden değerlendirildiğinde normal öğretim programının temel bilgileri edindirmekten öteye gidemediği, yoğunlaştırılmış öğretim programından daha memnun olunmasına rağmen özellikle materyal ve fazla ders saati uygulamasının devamlılığı gibi faktörler yeniden değerlendirilse programın daha başarılı olabileceği bulgusu elde edilmiştir. Danışmanlar ise öğretim programlarının öğretmenlerce doğru algılanması gerektiğinin altını çizerken uygulama üzerinde birden fazla faktörü etkili olduğunu ve öğretmenlerin süreç boyunca desteklenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the opinions of the stakeholders on 5th grade English language curricula: The English Language Curriculum (ELC) and the Intensive English Language Curriculum (IntELC). It is among the objectives of the study to reveal the strengths and weaknesses of the two of the curriculum based on the opinions of the stakeholders. The study consisted of two phases: the pilot study following the steps of scale development and the actual study. Embedded mixed method design was adopted as research design. Quantitative data of the study were collected through Curriculum Opinion Scales developed for young learners and English teachers while semi-structured interviews, focus group interviews and parental questionnaires were used to collect qualitative data. 911 5th graders and 419 5th grade English teachers participated in the pilot study. For the actual study, 844 5th graders, 100 English teachers, 116 parents, three advisors, and a member of Curriculum Development Committee formed the participants. The findings of the study revealed that although there was no statistically significant difference, both teachers and students were more content with the intensive curriculum, and for the two of the curricula, there were issues such as class hours, content, and material. From the perspectives of the parents, ELC could not go further than teaching some basic information and they were more satisfied with the intensive curriculum although there were some factors such as material and persistence of the class hours to be reconsidered for a more successful application. The advisors highlighted that teachers should understand the curricula accurately, there were many factors affecting the applications of the curriculum, and the teachers should be supported throughout the process.