Diz osteoartritli hastalarda statik ve PNF hamstring germe egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of static and pnf hamstring stretching exercises in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 665198
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diz osteoartritli (OA) hastalarda statik ve PNF hamstring germe egzersizlerinin ağrı, hamstring esnekliği, fonksiyonel durum ve dinamik denge üzerine etkilerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 40-75 yaş arası, evre 2 ve 3 diz OA'lı toplam 36 hasta dahil edildi. Hastalar basit rastgele örnekleme yöntemi ile statik (SHG) (n=18) ve PNF hamstring germe (PNF-HG) (n=18) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Standart fizyoterapi programına (sıcak paket + düz ultrason + TENS) ek olarak SHG veya PNF-HG (tut-gevşe tekniği) egzersizleri, 4 hafta süresince toplam 15 seans olacak şekilde uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ağrı şiddeti (Görsel Ağrı Skalası (GAS)), hamstring esnekliği (Aktif Diz Ekstansiyon Testi (ADET)), fonksiyonel durum (WOMAC Osteoartrit İndeksi) ve dinamik denge (Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT)) değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmeler tedavi sonrası 4. hafta ve 3.ayda tekrarlandı. Bulgular: SHG grubunda tedavi öncesi, 4. hafta ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine and compare the effects of static and PNF hamstring stretching exercises on pain, hamstring flexibility, functional status and dynamic balance in patients with knee osteoarthritis (OA). Method: A total of 36 patients between the ages of 40-75 with stage 2 and 3 knee OA were included in the study. Patients were divided into two groups as static (SHG) (n = 18) and PNF hamstring stretch (PNF-HG) (n = 18) by simple random sampling method. In addition to the standard physiotherapy program (hot pack+Ultrasound+TENS), SHG or PNF-HG (hold-relax technique) exercises were applied for a total of 15 sessions for 4 weeks. The pain intensity (Visual pain scale (VAS)), hamstring flexibility (Active Knee Extension Test (AKET)), functional status (WOMAC Osteoarthritis Index) and dynamic balance (Timed Up and Go Test (TUG)) were evaluated before treatment. Evaluations were repeated at 4th week and 3rd month period after treatment.