Telekomünikasyon sektöründe fiber optik kazı işlerinde muhtemel tehlike ve risklerin önlenmesi
Prevent of possisble hazard and risks in fiber opticdigging operations in telecomunication
- Tez No: 665206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fiber optik kullanımı hem telekomünikasyon hem de veri iletişiminde benzersiz ve sayısız avantajları nedeniyle artmaktadır. Fiber optik, daha yüksek hız, daha az sinyal kaybı, daha fazla veri taşıma kapasitesi gibi çok ciddi avantajlar sunar. Fiber optik, sağlık görüntüleme, mekanik görüntüleme, sıhhi tesisat alanlarında da kullanılmaktadır. Tüm dünyada salgın nedeniyle şirket çalışanlarının çoğu evden çalışmak zorunda kaldı ve öğrenciler çalışmalarını internet üzerinden takip etmek zorunda kaldı. Bu nedenlerden dolayı daha kaliteli ve kesintisiz iletişime sahip olabilmek için fiber optik telekomünikasyon sektöründe büyük önem taşımaktadır. Tez amacım telekomünikasyon sektörü için önemli olan yeraltı fiber optik kabloların kazılması ve döşenmesi faaliyetlerinde tüm riskleri azaltmak, riskleri en aza indirmek için gerekli minimumları belirlemek ve işin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Çalışanlar, halk ve çevre için maddi ve manevi zararlar önlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Usage of Fiber optic is increasing due to its unique and numerous adavantages in both telecommunication and data communication. Fiber optic offers very serios advantages such as higher speed, less signal loss, greater data carrying capacity. Fibe roptic is being used in health imaging, mechanical imaging and plumbing areas. Because of the pandemic all over the Word, most of the company personnel had to work from home and students had to follow their studies via internet. As these raesons, in order to have better qualified and uninterrupted communication. Fiber optic has significant importance in the telecomunication sector. My thesis purpose is decreasing the all riscs, setting out the required minumums to minimize riscs and ensuring that the job is done safely in the activities of digging and laying underground fiber optic cables which are important for the telecommunication sector. Material and moral damages must be prevent for employees, public and the environment.