Diyabetik tavşanlarda yağ doku kaynaklı kök hücre lokal uygulamasının iskemik ve iskemik olmayan yaraların iyileşmesi üzerine etkinliğinin araştırılması: Deneysel çalışma.
Effect of local administration of adipose tissue stem cells on ischemic and non-ischemic wounds in diabetic rabbits: Research study
- Tez No: 665207
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN AYŞE KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Diyabetes mellitus dünya genelinde çok sayıda kişiyi etkileyen, ağır komplikasyonlara yol açan metabolik bir bozukluktur. Diyabetik ayak yaraları da bu komplikasyonlardan bir tanesidir. Literatürdeki çalışmaların deney modelleri, klinikte karşımıza çıkan diyabetik ayak yaralarını yansıtmaktan uzaktır. Çalışmamızda, kliniği oldukça iyi yansıtan deney modelimizde oluşturulan diyabetik, iskemik yaralar üzerinde tavşan yağ doku kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin, rejeneratif, anjiyogenetik ve anti-inflamatuar etkilerini analiz etmeyi amaçladık. Diyabetik ayak yaralarındaki nöropati ve anjiyopatiyi taklit etmek amacıyla deney modelimizde, tavşanların sağ kulaklarında damar ve sinir paketleri bağlanıp kesilirken, sol kulaklarının kontrol grubu olması amacıyla nörovasküler yapılar sağlam bırakıldı. Klinikte karşımıza çıkan yaralarda olduğu gibi kartilajın ekspoze olduğu, 6 mm çaplı sirküler yaralar oluşturuldu. Cerrahi prosedür sonrası mezenkimal kök hücre ve serum fizyolojik uygulamalarını takiben 7 ve 14.günlerde biyopsiler alındı. Bu biyopsilerde yara alan ölçümleri ve histolojik iyileşme parametreleri incelenerek, gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Alan ölçümleri sonucunda mezenkimal kök hücre uygulanan grupların yara boyutlarında azalmanın diğer gruplara göre daha fazla olduğu tespit edildi. Histopatolojik incelemelerde de mezenkimal kök hücre uygulanan gruplarda granülasyon dokusu oluşumunda, anjiyogenezde ve re-epitelizasyonda artış izlendi. Bu gruplarda inflamasyon, konjesyon, hemoraji ve ödemde daha fazla azalma dikkat çekti. Bu sonuçlar doğrultusunda çalışmamızın literatüre önemli katkılar sağlayacağını ve yapılacak diğer çalışmalara yol gösterici olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a medical disease with severe complications, including diabetic foot ulcers, affecting a lot of people globally. There is not enough studies in the literature properly representing diabetic foot ulcers in experimental models in vivo. Therefore, in our study, we aimed to conduct an experimental study representing real-life clinical picture of diabetic ulcers. Regenerative, angiogenic and anti-inflammatory effects of mesenchymal stem cells (MSCs) of rabbit adipose tissue were observed and analyzed on chronic diabetic wounds. To mimic diabetic neuropathy and angiopathy of diabetic foot ulcers, the bundles of nerves and vessels were injured in the right ear of the rabbits where on the left they were left intact as the control group. Similar to diabetic ulcers seen in daily life, cartilage-exposed circular wounds which are 6 mm in diameter are formed. After the surgical procedure injuring the bundles on one side, injections of 0.9% saline and MSCs were performed. After these injections, biopsies are performed on the 7th day and 14th day. In these biopsies, assessments of the wound areas and histopathological healing parameters were compared between saline and MSCs injected groups. After this comparison, it was seen that MSCs- injected group had more accelerated wound healing. Histopathologically,more granulation tissue formation and higher rates of angiogenesis and epithelization were seen in MSCs-injected group.Furthermore, less inflammation, congestion, hemorrhage and edema were seen in this group. As a result, in our study, we intend to make an important contribution to the literature and guide further studies in this field.