Deneysel modal analiz yöntemiyle güncellenen sonlu eleman modeli kullanılarak geleneksel hımış konağın dinamik davranışının belirlenmesi
Determining dynamic response of the traditional himiş mansion using finite element model updated with experimental modal analysis method
- Tez No: 665231
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanoğlunun yıllarca barınma ihtiyacını karşılamış olan Hımış yapılar, günümüzde tarihi yapı olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizin aktif fay hatları üzerinde bulunduğu düşünüldüğünde, bu yapıların günümüzden geleceğe güvenle aktarılması için dinamik etkiler altındaki yapısal davranışlarının belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir. Bu tezin amacı, Rize ili Fındıklı ilçesinde bulunan bir geleneksel Hımış konağın dinamik kuvvetler altındaki dinamik davranışının elde edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, yapının mevcut durumuna ait dinamik karakteristikleri (mod şekilleri, doğal frekansları ve sönüm oranları) deneysel modal analiz yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Sonrasında, konağın sonlu eleman modeli oluşturulmuş, modal analizler sonucunda sayısal dinamik karakteristikler elde edilmiştir. Deneysel ve sayısal olarak elde edilen dinamik karakteristikler karşılaştırılmış, meydana gelen farklılıklar belirsiz parametreler dikkate alınarak güncellenmiş ve sonlu eleman model güncellemesi yapılmıştır. Daha sonra, güncellenmiş modelin dinamik davranışı, 1999 Kocaeli deprem kayıtları kullanılarak zaman tanım alanında dinamik analiz yöntemiyle belirlenmiştir. Analiz sonucunda maksimum yer değiştirme, asal gerilme ve şekil değiştirme değerleri elde edilmiş ve geleneksel Hımış konağın dinamik davranışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hımış structures, which have met the housing needs of human beings for years, are now considered as historical structures. Considering that our country is located on active faultlines, it is extremely important to determine the structural behavior under dynamic effects and to take necessary precautions in order to safely transfer these structures from today to the future. The aim of this thesis is to determine the dynamic response of a traditional Hımış mansion under dynamic forces in Fındıklı district of Rize province. for this purpose, first of all, the dynamic characteristics (mode shapes, natural frequencies and damping ratios) of the current situation of the building were obtained by using the experimental modal analysis method. After that, the finite element model of the mansion was created, and numerical dynamic characteristics were obtained as a result of modal analysis. Experimental and numerically obtained dynamic characteristics were compared, the differences that occurred were updated taking into account uncertain parameters, and the finite element model was updated. Then, the dynamic response of the updated model was determined by time-history analysis method using the 1999 Kocaeli earthquake records. As a result of the analysis, maximum displacement, principal stress and strain values were obtained and the dynamic response of the traditional Hımış mansion was evaluated.