Polimer içerikli CAD-CAM materyallerinin rezin simanla bağlantısı üzerinde yüzey işlemlerinin etkisinin incelenmesi ve materyallerin yüzey pürüzlülüğü ile temas açısının karşılaştırılması
Investigation of bond strength between resin cement and polymer infiltrated CAD-CAM materials after different surface treatments and comparison of surface roughness and contact angle of materials
- Tez No: 665232
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı polimer içerikli CAD-CAM materyallerine uygulanan farklı yüzey işlemleri sonucu materyallerin rezin siman ile olan bağlantı dayanımının incelenmesi ve bu işlemlerin yüzey pürüzlülüğü ile temas açısı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada her bir grupta 32 adet olmak üzere toplam 128 adet 4 farklı polimer içerikli CAD-CAM materyali (PEEK, PEKK, Vita Enamic, GC Cerasmart) kullanıldı. Her bir grup kendi içinde 2 alt gruba ayrıldı. Grupların yarısı alüminyum oksit tozu ile kumlandı ve bu grup kumlama grubu olarak alındı. Diğer grup ise 30 µm silika kaplanmış Al2O3 partikülleri ile pürüzlendirildi ve CoJet grubu olarak alındı. Kumlama ve CoJet grubundaki örneklerin yarısına herhangi bir adeziv uygulama işlemi yapılmazken diğer yarısına ise adeziv uygulaması yapıldı. Yüzey işlemleri uygulandıktan sonra numunelerin yüzey pürüzlülüğü ve temas açısı ölçümleri yapıldı. Tüm yüzey işlem gruplarından pürüzlülük ve temas açısı ölçüm sonuçlarına göre ortalamaya en yakın örnek seçilerek ESEM analizi yapıldı. Tüm örnekler akriliğe gömüldü ve silikon kalıp kullanılarak örneklerin tam merkezine gelecek şekilde self adeziv rezin siman ile simantasyon işlemi gerçekleştirildi. Makaslama bağlanma dayanımı universal test cihazı ile ölçüldü ve istatistiksel veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Grup, yüzey işlemi ve adeziv ana etkilerinin ve etkileşimlerinin pürüzlülük, bağlanma dayanımı ve temas açısı değerleri üzerindeki etkisinin incelenmesinde ise genelleştirilmiş lineer modeller yöntemi kullanıldı. Bulgular: Yüzey işlemleri uygulanan polimer içerikli CAD-CAM materyalleri arasında pürüzlülük ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Materyallere, yüzey işlemlerine ve adeziv uygulamasına göre temas açısının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the bond strength of materials with resin cement as a result of different surface treatments applied to polymer-containing CAD-CAM materials and to evaluate the effect of these processes on surface roughness and contact angle. Material and Method: In our study, a total of 128 polimer infiltrated four different CAD-CAM materials (PEEK, PEKK, Vita Enamic, GC Cerasmart) were used, 32 samples in each group. Each group was divided into 2 subgroups. Half of the samples were sandblasted with aluminum oxide sand and this group was taken as the sandblasting group. The other group was roughened with 30 µm silica coated Al2O3 particles (CoJet) was taken as CoJet group. While no adhesive was applied to half of the samples in the sandblasting and CoJet groups, the adhesive was applied to the other half. After the surface treatments were applied, the roughness of the samples, the contact angle measurements and ESEM analysis were made. All samples were embedded in acrylic, and using a silicone mold, cementing was performed with a self-adhesive resin cement in the center of the samples.Shear bond strength was measured with Universal test device. Statistical data were analyzed with IBM SPSS V23. Conformity to normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. Generalized linear models method was used to examine the effects of the group, surface treatment and adhesive main effects and interactions on roughness, bond strength and contact angle values. Results: No statistically significant difference was found between the polymer-containing CAD-CAM materials with surface treatments in terms of roughness values. There is a statistically significant difference between the means of the contact angle according to the materials, surface treatments and adhesive application.