Anlamsal web tabanlı aşı yan etki izleme ve tavsiye sistemi
Semantic web based vaccine adverse event information and recommendation system
- Tez No: 665319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sağlık hizmetlerinin sağlandığı yerlerde veriler genellikle; farklı zamanlarda ve farklı yollarla kaydedilmektedir. Sağlık bilgilerinin dağıtık yapıda tutulması, bilginin paylaşılmasını ve yeniden kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Sağlık bilgisinin paylaşılma ve yeniden kullanılma şekli sağlık kurumları arasındaki birlikte çalışabilirliğin sağlanması ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi konusunda önem arz etmektedir. Hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacıyla kullanılan aşılardan sonra ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar, kalıcı sakatlıklara ya da ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Bu tez çalışmasında, aşı uygulama süreçlerinde bireyde aşı ile ilgili ortaya çıkabilecek yan etkilerin önüne geçmek ve yan etkileri izleme amacıyla Anlamsal Web Tabanlı Aşı Yan Etki İzleme ve Tavsiye Sistemi (AYEBS) geliştirilmiştir. AYEBS aşılama süreçlerinde elde edilen dağıtık yapıda tutulan verilerin, aşı ve aşılama ile ilgili paydaşlar arasında bilgi paylaşımını ve birlikte çalışabilirliği destekleyerek anlam bütünlüğü oluşturacak bir altyapı ile saklanması, izlenmesi ve kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Tıbbi bilişim standartlarıyla desteklenerek geliştirilen Aşı Yan Etki Ontolojisi (AYEO), aşılama sonrasında oluşan yan etkilere ait verileri modelleyerek, birlikte çalışabilir ve yeniden kullanılabilir elektronik sağlık kayıtlarıyla bilgi paylaşımını destekleyen AYEBS'in bilgi tabanını modellemek için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In healthcare, data are often recorded at different times and in different ways. Keeping health information in distributed forms makes it difficult to share and reuse the information. How health information is shared and reused is one of the main challenges in the field of health. That is important for the interoperability between health institutions and for delivery health services in the best way. Vaccines are important for immunization against diseases. After vaccination adverse events can cause permanent injuries or fatal consequences. In this study, Semantic Web Based Vaccine Adverse Event Information and Recommendation System (AYEBS) was developed to prevent the adverse events that may occur during vaccination processes and to monitor the vaccine adverse events. AYEBS facilitates vaccine data sharing and interoperability among stakeholders, makes vaccine data easier to store, monitor and use the data in vaccination processes in integrity. Vaccine Adverse Event Ontology (AYEO) developed by supporting medical informatics standards that is used to model the knowledge base of AYEBS. AYEO models adverse event data that occurs after vaccination and supports interoperability, reusability and sharing of electronic health records.