Ticaret savaşlarının ekonomik politiği ve Türkiye ekonomisine yansımaları
Political economy of trade war and their reflections on Turkish economy
- Tez No: 665330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KIZILDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sanayi devriminden günümüze kadar teknolojik olarak gelişen dünyada, ticaret de bu gelişim sürecinden etkilenmektedir. Siber küreselleşme çağı denilen bu çağda sanayi çağından bilgi çağına geçiş, gündelik hayatlarımızda hissedilir bir etki oluşturmaktadır. Ülkeler, çağın ve teknolojinin getirdikleri ile yeni pazar arayışlarına girmişlerdir. Bu pazar arayışları içinde pazar yeri olmak istemeyen ülkeler serbest ticaretin oluşabilecek etkilerine karşı korumacı politikalar oluşturmuşlardır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında başlayan ticarat savaşlarından küresel ekonomiler etkilendiği gibi, ABD'nin Türkiye'deki demir-çelik ve alüminyum alımlarını vergilendirmesi ile Türkiye de ticaret savaşlarından etkilenmiştir. Ekonomik büyümenin ülkeler için en öncelikli hedeflerden biri olduğu ve ekonomilerin küresel çaptaki bu tür krizlerden olumsuz etkilendiği bilinen bir gerçektir. Global ekonominin bu iki büyük gücü arasındaki rekabet ve ekonomik çelişkiden, gelişmekte olan diğer ülkeler gibi Türkiye de olumsuz etkilenmiştir. Son yıllarda oldukça şiddetlenen ticaret savaşları, ülkelerin yüksek borçları, Brexit süreci, İtalya'nın borç durumu, ABD'nin yavaşlayan ekonomisi, Çin ve ABD arasındaki ticaret gerilimi ve son olarak da Covid-19 salgını gibi birçok faktör küresel riskleri oldukça artırmış ve bu riskler ülkelerin ekonomik büyümelerini yakından etkiler hale gelmiştir. Ticaret savaşlarının ortasında kalan Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin son dönemlerde yaşanan derin krizlerin etkisi altında kalması ile para piyasalarında oluşan dalgalanmalar, merkez bankaları aracılığıyla yaptıkları müdahaleler ülkeler düzeyinde ayrı ayrı ele alınıp incelenmektedir. Amerika, Çin ve Avrupa Birliği gibi Türkiye'nin ticaret ilişkisinin bulunduğu ülkelerin yaşadığı ekonomik buhranların Türkiye ve dünya ekonomisine etkileri, büyük güçlerin finansal çatışmalarının yarattığı küresel ölçekteki sorunların incelenmesi bu çalışmaya konu edilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı doğrultusunda iktisat literatürünün önemle üzerinde durduğu ticaret savaşları ve ekonomik politiği, Türkiye açısından incelenmiştir. Türkiye ekonomisi ve Türkiye'nin ticaret halinde olduğu ülkeler ile olan ilişkileri ikincil verilerden faydalanılarak ve literatür taraması sonuçları ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada, iç ekonomiler düşünülerek uygulanan ticareti kısıtlayıcı politikaların, aslında genel olarak dünya ekonomilerini etkilediği için kazan-kazan ilkesine göre serbest ticaretin daha doğru bir yaklaşım olduğu politika yapıcıları tarafından göz önünde bulundurulmasının daha yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the world that has developed technologically from the industrial revolution until today, trade is also affected by this development process. In this age called the age of cyber globalization, the transition from the industrial age to the information age has a noticeable effect on our daily lives. Countries have started to search for new markets with the benefits of the age and technology. Countries that do not want to be a market place in their search for markets have created protective policies against the possible effects of free trade. Similar to the global economies being affected by the trade wars between the United States and China today; as iron, steel and aluminum purchases have been taxed by USA, Turkey has been also affected from trade wars. It is a known fact that economic growth is one of the top priority targets for countries and economies are negatively affected by such global crises. Competition and economic contradictions between these two great powers of the global economy, Turkey, like other developing countries have been also adversely affected. Many factors such as trade wars, high debt of countries, Brexit process, the debt situation of Italy, the slowing economy of the USA, the trade tension between China and the USA and finally the Covid-19 epidemic have increased the global risks considerably in recent years, and these risks have become such that they can closely affect the economic growth of countries. Fluctuations in the money markets, under the influence of the deep crises experienced in recent years in countries like Turkey which are trapped in the middle of trade wars and their interventions through central banks were examined and analyzed separately at country level. The impacts of economic crisis in contries with which turkey have relationship sch as America, China and the European on the world economy and Trkey economy and examining the problem on a global scale caused by financial conflicts of the great powers have been the subject of this study. For the purpose of this thesis, trade wars and economic policy the economics literature emphasized significantly have been analyzed in terms of Turkey. Turkey's relations with the countries which it trade were used by using the secondary data and were reviewed in comparison with the results of the literature. In this study, it is thought that it would be more beneficial to consider that free trade is a more correct approach in terms of the win-win principle since policies restricting trade, which are implemented considering domestic economies, actually affect world economies in general.