Beliren yetişkinlerde sosyodemografik değişkenler, bilişsel esneklik ve öz-yeterlik algısının karar verme stilleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the relationship between the decision-making styles of emergent adults with sociodemographic variables, cognitive flexibility and self-efficacy
- Tez No: 665329
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ufuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin karar verme stilleri ile bilişsel esneklik ve öz-yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya, 366 (92 erkek, 274 kadın) üniversite öğrencisi katılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği (BE), Öz-yeterlik Ölçeği (OY) ve Melbourne Karar Verme Ölçeği (MKV I-II) araştırmanın veri toplama araçlarıdır. Analiz sonucunda, erkek katılımcıların hem BE-Kontrol hem de OY-Yılmama alt boyut ortalamalarının kadın katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Anne eğitim düzeyi lise ve daha düşük olan katılımcıların MKV-Panik ve Erteleyici stil ortalama puanları anlamlı olarak daha düşüktür. Ailesinden ayrı yaşayan katılımcıların OY-başlama alt boyutu ve MKV-Dikkatli stili ailesi ile yaşayan katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek iken, MKV-Erteleyici stil ailesi ile yaşayanlarda daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between the decision-making styles of emergent adults in terms of cognitive flexibility and self-efficacy. The sample consisted of 366 (92 male, 274 female) university students. The participants were assessed by using Personal Information Form, Cognitive Flexibility Scale (CFI), General Self-Efficacy Scale (GSES) and Melbourne Decision Making Scale (MDMQ I-II). As a result of the analysis, it was found that the mean scores of both CFI-Control and GSES-Undaunted subscales of male participants were significantly higher than female participants. The participants whose mothers' education level was high school and/or lower had significantly lower mean scores in MDMQ-Hypervigilance and Procrastination subscales. The participants who were living apart from their families had significantly higher mean scores in GSES-Initiation subscale and MDMQ-Vigilance than the participants living with their families, whereas the MDMQ-Procrastination mean scores of the participants living with their families was significantly higher than the participants living apart.