Periodontitis patogenezinin makrofaj fenotipleri (M1-M2) ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the relationship of periodontitis pathogenesis with macrophage phenotypes (M1-M2)
  1. Tez No: 665334
  2. Yazar: HAYRUNNİSA KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BALCI YÜCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında aynı evre ama farklı derecelerdeki periodontitis vakalarında makrofaj polorizasyonunu gösteren biyobelirteçlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Grup PER-C: Evre 3 Derece C periodontitisli 15 hasta, Grup PER-B: Evre 3 Derece B periodontitisli 15 hasta, Grup S: 15 sağlıklı bireyden oluşmak üzere toplamda 45 bireyden oluşan 3 grupta yapılmıştır. Hastaların detertraj ve subgingival küretaj işlemini içeren periodontal tedavileri esnasında, diş eti büyümesi ve gingivektomi endikasyonu konulmuş olan veya preprotetik olarak kron boyu uzatma operasyonu ihtiyacı olan alanlardan eksize edilen 2x2mm diş eti örnekleri elde edildi. Diş eti örnekleri her hastada hastalıktan etkilenmiş bölgelerden iki adet, toplamda ise 15 hastadan 30 adet örnek olacak şekilde alındı. Örnekler Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve immünohistokimya yöntemleri ile incelendi. PZR incelemelerinde İnterlökin (IL) -12,23,10 ve Arginin (Arg)-1 biyobelirteçleri, immünohistokimya analizlerinde CCR-7, CD 206, CD 163 biyobelirteçleri incelenmiştir. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyette istatistiksel olarak fark yoktu. Plak İndeksi (Pİ), Gingival İndeks (Gİ), bukkal cep derinliği, ataçman seviyesi değerlendirildiğinde Grup PER –B ve Grup PER-C' de Grup S'e göre anlamlı derecede yüksek değerler bulundu ( p0,05). CCR7 seviyesi değerlendirildiğinde Grup PER-B ve Grup PER-C' de grup S'ye göre anlamlı derecede yüksek değerler tespit edildi ( p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study was to determine the biomarkers showing macrophage polorization in gingival tissue samples of periodontitis patients at the same stage but at different grades and healthy individuals. Method: This study was consisted of 45 participants and three study groups as; Group 1: PER-C: 15 patients with Stage 3 Grade C periodontitis, Group 2: PER-B: 15 patients with Stage 3 Grade B periodontitis, Group 3: Group S: 15 healthy individuals. During the non-surgical periodontal treatments of the patients, 2x2mm gingiva samples were collected from areas that were indicated for gingivectomy or were preprotetically needing a crown lengthening operation. Samples were collected from the affected areas in each patient. Two samples from each participant were taken from the affected areas, and 30 samples from 15 patients in total were collected for each study group. The samples were analyzed by Polymerase Chain Reaction (PCR) and immunohistochemistry methods. Interleukin (IL)-12,23,10 and Arginine (Arg) -1 biomarkers were analyzed by PCR, and CCR-7, CD 206, CD 163 biomarkers in immunohistochemistry analyzes. Results: There is no statistically significant difference in age and gender among the groups. When Plaque Index (Pİ), Gingival Index (Gİ), buccal pocket depth and attachment level were evaluated, significantly higher values were found in Group PER -B and Group PER-C compared to Group S (p 0.05). When the CD206 and CD163 biomarkers among the groups were evaluated, no significant difference was found (p>0.05). CCR7 level was found to be significantly higher in Group PER-B and Group PER-C compared to group S (p 0.05).