Antenatal dönemde verilen 'anne sütü ve emzirme eğitiminin ve postnatal dönemde sağlanan emzirme danışmanlığının'' annelerin bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü verme durumuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of antenatal breastfeeding education and postnatal counseling on the duration and exclusivity of breastfeeding at the first 6 months of the infant's life
- Tez No: 665354
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya Sağlık Örgütü'nün ''İlk 6 ay yalnızca anne sütü '' önerisine rağmen, 6. ayındaki bebeklere sadece anne sütü ( SAS, Exclusive Breastfeeding ) verme oranı beklenilen düzeyin çok altındadır. Bu çalışmada; antenatal dönemde verilen anne sütü-emzirme eğitimi ve postnatal dönemde sağlanan emzirme danışmanlığı ile annelerin bebeklerine ilk 6 ay SAS verme durumuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu müdahaleli vaka-kontrol çalışması 01.01.2020 - 31.12.2020 tarihleri arasında Adana ilinde bulunan 15 birimli 2 Bebek Dostu Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 140 anne ile gerçekleştirildi. Müdahale grubunda bulunan 58 anneye; doğum öncesi grup emzirme eğitimi, doğum sonrası ilk ay 3 kez sonra her ay birer kez olmak üzere toplam 8 yüzyüze izlem ile annelere emzirme danışmanlığı ve mobil bir uygulama üzerinden anlık iletişim imkanı-akran grup desteği verildi. Kontrol grubunda bulunan 82 anne ise Bebek Dostu Aile Hekimliği rutin pratiği içinde olan bireysel emzirme eğitimi ve uygulamaları almıştı. Bebekleri 6. ayını dolduran tüm katılımcılara sosyodemogrofik özellikleri, gebelik- obstetrik verileri ve bebeklerine sadece anne sütü verme durumlarına ilişkin bilgileri sorgulandı ardından Edinburgh doğum sonu depresyon ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although the World Health Organization (WHO) recommends exclusive breastfeeding ( EBF ) for the first six months of the infant's life, the prevalance of EBF is far below the expected level. In this study; It is aimed to investigate the effects of antenatal breastfeeding education and postnatal counceling on the duration and exclusivity of breastfeeding at the first six months of infants. Materials and Methods: This intervention controlled trial was carried out between 01.01.2020 - 31.12.2020 with 140 mothers which was formed into two groups; 58 mothers in the intervention group and 82 mothers in the control group. It was conducted in two family health centers in Adana, that were certified as''Baby Friendly''by the''Initiative''of Turkish Ministry of Health. The breastfeeding interventions included prenatal education, postnatal counceling and instant communication and peer group support via a mobile application. Control group recieved individual breastfeeding training and practices that were in the routine programme in family health centers. All participants whose babies were at six months of age were questioned regarding sociodemograpical traits, obstetric characteristics and risk factors regarding EBF to their babies. After that the Edinburgh postpartum depression scale was applied.