Birinci Basamakta 'Gebe Bilgilendirme Eğitimi' Uygulanması ve Sonuçlarının Araştırılması.
Implementing 'Pregnant Training Programme' to pregnant women regarding gestation period in Primary Care and invastigating Its Results.
- Tez No: 665355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç : Gebelerin, gebelik ve doğum yöntemleri hakkındaki bilgi eksikliği, artan sezaryen doğumlar için önlenebilir risk faktörlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı aile sağlığı merkezlerinde 'gebe bilgilendirme eğitimi'nin uygulanması ve sonuçlarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Nisan 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında Adana'da İsmetpaşa ve Gürselpaşa 1 aile sağlığı merkezlerinde 106 nullipar gebe ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, belirlenen tarihler arasında doğum öncesi kontrol için aile sağlığı merkezine başvuran tüm nullipar gebelerden ardışık örnekleme ile belirlenen 106 nullipar gebe oluşturdu. Veriler anket kullanılarak toplandı. Anket doldurulduktan sonra, doğum yapmamış tüm gebeler 'gebe bilgilendirme eğitimi'ne davet edildi. Aile sağlığı merkezlerinde düzenlenen 'gebe bilgilendirme eğitimi'ne hiç doğum yapmamış 106 hamile kadından 48'i gönüllü olarak katılırken, 58'i katılmadı.Bulgular : Bu çalışma sonucunda tüm katılımcılardaki sezaryen ile doğum oranının (C/S) % 67 (n=71), normal vajinal doğum oranının ise % 33 (n=35) olduğu bulundu. C/S'lerin çoğu (% 73,2) özel hastanelerde, normal vajinal doğumların ise % 80'i kamu hastanelerinde gerçekleşti. C/S ile doğumların, ailenin ortalama aylık geliri, gebenin eğitim düzeyi, eşin çalışma durumu, tedavi ile gebe kalma durumu, gebenin sigara kullanımı, takip edildikleri sağlık merkezi, doğumun planlandığı sağlık merkezi ve doğumun gerçekleştiği sağlık merkezi ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu saptandı. Doğumun sonlanma şekli açısından 'Gebe Bilgilendirme Eğitimi'ne katılanlarla katılmayanlar arasında bir fark bulunamadı.Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları C/S için en önemli faktörün doğumun gerçekleştiği sağlık merkezi olduğunu göstermiştir. Etkin eğitimle, gebeler vajinal doğuma yönlendirilmelidir. Gebelerin eğitim eksikliği vardır ve aile sağlığı merkezlerinde 'Gebe Bilgilendirme Eğitimleri' düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim : Lack of knowledge of pregnant women regarding pregnancy and delivery methods is one of the preventable risk factors for increased cesarean delivery. The aim of this study is to implement a 'pregnant training programme' to pregnant women regarding gestation period and investigating its results.Method : This cross-sectional study was carried out with 106 nulliparous pregnant women, between April 2019 - April 2020 in family health centers of İsmetpaşa and Gürselpaşa 1 in Adana. The sample of the study consisted of 106 nulliparous pregnant women who were determined by consecutive sampling among all nulliparous pregnant women who applied to family health center for prenatal control between the specified dates. The data were collected by using a questionnaire. After filling the questionnaire, all of the nulliparous pregnant women were invited to our 'pregnant training programme'. While 48 of the 106 nulliparous pregnant women participated as volunteers in the 'pregnant training programme' which was organized in the family health centers, 58 were not attended. Results : As a result of this study, it was found that the cesarean delivery rate (C/S) was 67% (n=71) and the normal vaginal delivery rate was 33% (n=35) in all participants. Most of the C/S (73.2%) took place in private hospitals and 80 % of the normal deliveries took place in public hospitals.