Nöroblastomda multivoksel MR spektroskopi ve ı-123 MIBG bulgularının karşılaştırılması
Comparison of multivoxel MR spectroscopy and i-123 MIBG findings in neuroblastoma
  1. Tez No: 665359
  2. Yazar: ZAKİR SAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Nöroblastom hastalarında, MRG spektroskopideki Cho/Cr oranları ve kolin pikleri ile MIBG bulgularının karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda nöroblastom tanısı kanıtlanmış 20 çocuk hasta prospektif olarak incelendi. Hastalara tedavi öncesi ve tedavi sonrası rutin MRG sekanslarına ek olarak multivoksel MRS uygulanmıştır. Hastalara eş-yakın zamanlı olarak MIBG yapıldı. Çekimler 3T MR ile yapıldı. Multivoksel MR spektroskopide TR:1400 TE:140 parametreleri kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümünde (n=20) primer tümör görüntülenmiştir. BULGULAR: Hastaların yaş dağılımı 1-12 arasındaydı. Lezyonlar, batın orta hat, her iki surrenal bez, paraortik alan ve boyun yerleşimliydi. Hastaların (n=10) tanesinde uzak organ metastazı mevcuttu. MIBG evrelemesine göre Grade1 (n=3) %15 olgu, Grade2 (n=5) %25 olgu, Grade3 (n=6) %30 olgu, Grade4 (n=6) %30 olgu olarak değerlendirildi. MIBG Gradine göre minimum ve maximum Cho/Cr oranlari: Grade1:-10,94/4,94 Grade2:-19,22/11,52 Grade3:0 / 36,02 Grade4: -4,40/21,28 şeklinde saptandı. Tüm hastalarda primer tümörlerde Cho piki saptandı. Cho/Cr oranı ile MIBG Gradi arasında güçlü korelasyon saptadık.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare choline peaks and Cho / Cr ratios in MRI spectroscopy with MIBG in neuroblastoma. Material and Methods: Prospective evaluation was made of 20 pediatric patients with proven diagnosis of neuroblastoma. In addition to routine MRI sequences before and after treatment, multivoxel MRS was performed on the patients, and simultaneous MIBG. The MR scans were obtained on a 3T MR device. The parameters of TR: 1400 TE: 140 were used in multivoxel MR spectroscopy. Primary tumors were visualized in all patients (n = 20) included in the study. Results: All the patients were in the age range of 1-12 years. Lesions were located in the midline of the abdomen, bilateral surrenal glands, para-aortic area and neck. Distant organ metastasis was determined in 10 patients. According to the MIBG staging, 15% of the cases were Grade 1 (n = 3), 25% Grade 2 (n = 5), 30% Grade 3 (n = 6), and 30% Grade 4 (n = 6). According to the MIBG grading, the minimum and maximum Cho / Cr ratios were determined as follows: Grade 1: -10.94 / 4.94, Grade 2: -19.22 / 11.52, Grade 3: 0 / 36.02, and Grade 4: -4.40 / 21.28. Cho peak was detected in primary tumors in all patients.