Metakranöz Herni İnsidansı, Karşı Taraf Değerlendirmesi İçin Farklı Yaklaşımlar
The Incidence of Metachronous Hernia, Different Approaches in Evaluation of Contralateral Side
  1. Tez No: 665431
  2. Yazar: AHSEN KARAGÖZLÜ AKGÜL
  3. Danışmanlar: UZMAN ALİ SAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tek taraflı inguinal herni ile başvuran çocuk hastalarda daha sonra gelişen kontralateral inguinal herni, gerek insidans gerekse yaklaşım açısından halen çocuk cerrahisinde tartışma konusudur. Bizim çalışmamızda, kliniğimizde 2001 yılında unilateral herni tanısıyla ameliyat olan hastalar geriye dönük olarak incelendi ve geçen 9 yıllık süreç içinde gelişen metakranöz herni insidansı değerlendirildi. Ayrıca Ağustos 2008 tarihinden itibaren tek taraflı inguinal herni ile başvuran hastalarda karşı taraf değerlendirmesinde muayene, ultrason, laparoskopinin karşılaştırması yapıldı. Kliniğimizde 2001 yılında opere olmuş hastaların 740'ı tek taraflı, 48'i bilateraldi. Tek taraflı hastaların 517'sine ulaşıldı ve alınan veriler sonucunda metakranöz herni insidansı %15,1 saptandı. Metakranöz herni insidansına başlangıçtaki semptomatik tarafın (sağ veya sol) ve cinsiyetin etkisinin olmadığı ancak başlangıçtaki yaşın ise ters olarak etkisinin olduğu gösterildi. Median metakranöz herni ortaya çıkma süresi 9 ay saptandı. Ağustos 2008'den itibaren tek tek taraflı inguinal herni ile başvuran 135 hastada yapılan prospektif çalışmada kontralateral kasığın değerlendirmesinde, muayenenin duyarlılığı %74, ultrasonun duyarlılığı %64, laparoskopinin duyarlılığı %100 saptandı. Laparoskopik olarak karşı taraf processus vajinalis kapalı saptandığında karşı taraf eksplorasyonu yapılmadı. Sonuç olarak, bizim çalışmamızda metakranöz herni insidasnı %15,1 saptanmış olup bu değerin rutin karşı taraf eksplorasyonu yapmak için düşük, gözardı etmek için ise yüksek bir değer olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca kontralateral patent processus vajinalis değerlendirmesinde muayene ve ultrasonun duyarlılığının sınırlı ve yetersiz, laparoskopinin ise günümüzde bu konuda en uygun araç olduğu kanaatindeyiz. Laparoskopi artık düşük ek maliyet, kısa ek süre ve önemsiz komplikasyon oranıyla tek taraflı inguinal herni operasyonu sırasında rutin uygulanabilecek uygun ve güvenilir bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
The risk and the management of a metachronous contralateral inguinal hernia (MCIH) following open repair of a unilateral inguinal hernia in children is a continuous debate in pediatric surgery. We documented children who underwent unilateral inguinal hernia repair in 2001 retrospectively, and detected the incidence of MCIH in nine years. On the other hand, since August 2008, for evaluation of contralateral patent processus vaginalis, physical examination of bilateral groin, bilateral inguinoscrotal ultrasound and transinguinal laparoscopy has performed to children who apply with unilateral inguinal hernia, and data was collected prospectively. 740 of children who underwent inguinal hernia repair in 2001 in our department were unilateral and 48 of them were bilateral. We contact 517 children with unilateral hernia and get information about the contralateral side. The incidence of MCIH was 15,1%. We detected that the side of symptomatic hernia and sex had no significant affect on the risk of MCİH. However, the age of the child, especially younger than 12 months,was inversely proportional. The median of period of developing MCIH was 9 months in our study. There were 135 patient with unilateral inguinal hernia in our prospective group. In this group, the sensitivity of the physical groin examination on the contralateral side was 74%, sensitivity of ultrasound was 64%, sensitivity of laparoscopy was 100% to detect contralateral patent processus vaginalis. When a contralateral internal ring was close in transinguinal laparoscopic evaluation, contralateral groin exploration did not perform. In conclusion, the incidence of MCIH (15,1%) is low to recommend routine contralateral exploration in an asymtomatic patient, and is high to discount. We believe that pysical examination and ultrasound are not acceptable methods for evaluation of contralateral side. However, transinguinal laparoscopy is unquestionably better than any other method of evaluation for contralateral patent processus vaginalis and it offers this benefit with minimal complications or addition to cost of operation or operative time.