Fonksiyonel kabızlığa eşlik eden işeme bozukluğunda standart terapi ve davranış değişikliklerinin tedavi edici etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment effects of standard therapy and behavioral changes in voiding disorders accompanying functional constipation
- Tez No: 665432
- Danışmanlar: UZMAN ALİ SAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi polikliniği tarafından yürütülmüştür. Çalışmaya 5-13 yaş arasında kronik fonksiyonel kabızlık ve işeme bozukluğu tanıları almış 44 çocuk hasta dahil edilmiştir. Bu olguların dosyaları retrospektif olarak değerlendirilerek kronik fonksiyonel kabızlık tedavisi öncesi ve sonrasındaki işeme bozukluğu ile ilgili klinik ve laboratuvar verileri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; • Kronik fonksiyonel kabızlığa eşlik eden işeme bozuklukları kız çocuklarda daha fazla görülmektedir. • Tuvalet eğitimi tamamlanmadan kronik fonksiyonel kabızlık gelişenlerde daha çok primer, tuvalet eğitimi tamamlandıktan sonra gelişenlerde ise daha çok sekonder işeme bozuklukları görülür. • Kronik fonksiyonel kabızlığın tedavisi sekonder işeme bozukluklarının düzeltilmesinde daha fazla katkı sağlar. • Kronik fonksiyonel kabızlığın tedavisi ile rekürren İYE önlenebilir. • Kronik fonksiyonel kabızlıkla en sık birliktelik gösteren işeme bozukluğu aşırı etkin mesanedir. Tedaviye en iyi cevap aşırı etkin mesane ve işemeyi geciktirme davranışı olanlarda alınır. • Kronik fonksiyonel kabızlığın tedavisi ile rezidüel idrar anlamlı şekilde azalır.
Özet (Çeviri)
This study was performed by pediatric surgery policlinic in Tepecik Education and İnvestigation Hospital. Forty-four children between 5-13 ages who have chronic functional constipation with voiding disfunction were included. These patient's files evaluated retrospectively before and after the treatment of chronic functional constipaton and compared the clinical and labaratory findings related with voiding dysfunction. The results were; • The voiding dysfunction accompanying chronic functional constipation is more common between girls than boys. • Primary voiding dysfunction determined more in children who developed functinal constipation before the toilet education and secondary was more who developed after toilet education. • The treatment of chronic functional constipation is more effective in the secondary voiding dysfunction. • Recurrent urinary tract infection could be avoided by the treatment of chronic functional constipion. • The most often type of voiding dysfunction accompanying to chronic functional constipation was overactive bladder. The best responses to the treatment of chronic functional constipation were in overactive bladder and in voiding postponement. • The reziduel volüme reduced clearly by the treatment of chronic functional constipation.