Inverse distance weighted interpolation based on image topology for super-resolution
Süper-çözünürlük için imge topolojisine dayalı ters mesafe ağırlıklı interpolasyon yöntemi
- Tez No: 665442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRAY ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Süper-çözünürlük aralarında çok az fark bulunan birden fazla düşük çözünürlüklü görüntünün kullanılmasıyla yüksek çözünürlüklü görüntüler üretilmesi işlemidir. Süper çözünürlük, genellikle, düşük çözünürlükteki resimlerin aralarındaki uzaklığın tespiti için kullanılan imge çakıştırma, yeniden kurma algoritmaları ve görüntü iyileştirme aşamalarından oluşmaktadır. En önemli adım olan ikinci aşamada, düşük çözünürlüklü imgelerdeki piksellerin belirli bir şekilde belirli katsayılarla bir araya getirilerek, yüksek çözünürlüklü görüntüdeki piksellerin değerleri oluşturulmaktadır. Görüntünün anlaşılabilmesi için gerekli kenarların ve köşelerin yeterince belirli hale getirilememesi ve bulanıklaşma bu algoritmaların en büyük sorunlarından biridir. Bu tez, ikinci aşamada uygulanan yeniden kurma algoritmalarının, pikseller arasındaki bağlantı ve komşuluk ilişkilerinin hesaplamalara eklenerek geliştirilmesi konusundadır. Çalışmada dağınık veride bağlantısallık haritası çıkarma tekniği sunulmuş ve haritanın imgedeki kenar profiline etkileri önceden çakıştırılmış sentetik test görüntüleri üzerinde gösterilmiştir. Farklı interpolasyon yöntemleri arasında, ters mesafe ağırlıklı (IDW) interpolasyon yöntemi tercih edilmiş ve bağlantısallık haritası üzerine uygulanan interpolasyon sonuçlarının geliştirilen algoritma içinde kullanılmasıyla yüksek çözünürlüklü imgenin piksel değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, kübik interpolasyon, geleneksel IDW yöntemleriyle karşılaştırılmış ve geliştirilen algoritmanın, kenar iyileştirme ve gürültü bastırma performanslarının diğer yöntemlere göre daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Super-resolution is the process of producing a high resolution image by using a series of slightly different low resolution images. Super-resolution, generally, is composed of three stages: registration of low resolution images for determining the distances between them, interpolation or merging algorithms, and image enhancement steps. In the second stage, which is the most important one, pixels of low resolution images are combined with weights to compute high resolution image pixels. Blurring of edges and corners, of which their preservations are important for image understanding, is one of the most important problems to deal with for these algorithms. This thesis is about the enhancement of algorithms used in the second stage by integrating connectivity and connected relationships of pixels into computations. In this work, an algorithm to find connectedness diagrams for non-uniform data and the effect of connectedness information to edges on the preregistered synthetic images is shown. Among different interpolation methods, Inverse Distance Weight (IDW) algorithm is preferred and high resolution image pixels are computed by integrating connectedness information into this algorithm. Results, obtained from the newly developed algorithm are compared to cubic interpolation and conventional IDW methods and it is shown that the new algorithm yields a superior performance in edge preservation and noise suppression compared to others.