İnvaziv duktal meme karsinomlarında annexin 2 ve caveolin 1 ekspresyonlarının ki-67 proliferasyon indeksi ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
Expression of annexin 2 and caveolin 1 markers and its relationship withclinicopathological parameters and ki-67 proliferation index in invasive ductalbreast carcinoma
- Tez No: 665445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Meme kanserlerinin artan sıklığı, kansere bağlı ölüm oranlarının yüksek olması, cerrahi komplikasyonlar ve tedaviye bağlı toksisite gelişimi hastaları risk gruplarına ayırarak optimal tedaviyi belirleme çabası doğurmuştur. Bu nedenle kanser tedavisinde hedefe yönelik ajanların kullanımı gündeme gel ile Annexin 2 (Anx 2) ve Caveolin 1 (Cav 1)' in invaziv duktal meme karsinomlarda prognostik ve prediktif önemi araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 2010-2020 yılları arasında invaziv duktal karsinom tanısı almış 81 adet meme kanseri olgusu dahil edilmiştir. Bu olgularda immunhistokimyasal olarak Ki-67, Cav 1 ve Anx 2 antikorlarının boyanması değerlendirilmiştir. Cav 1 ve Anx 2' nin Ki-67 proliferasyon indeksi ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Yüksek Ki-67 proliferasyon indeksinin invaziv duktal meme karsinomlarında yüksek mitoz skoru, yüksek tümör grade' i ve HER2 pozitivitesi ile ilişkili olduğu, ER ve PR ekspresyonu ile ters korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Cav 1 ekspresyonunun yüksek grade, yüksek mitoz skor, lenf nodu pozitifliği, HER2 pozitivitesi ve düşük ER ekspresyonu ile ilişkili olduğu, yanı sıra yapılan çok değişkenli analizler ile bu parametreler içerisinde Cav 1 ekspresyonunu etkileyen en önemli parametrenin HER2 skoru olduğu saptanmıştır. Metastatik olguların tamamında yüksek Anx 2 ekspresyonu izlenmiş olup, metastaz varlığı ile Anx 2 ekspresyonu arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda, invaziv duktal meme kanserlerinde stromal Cav 1 ekspresyonunun kötü prognozu işaret edebileceği ve HER2 tedavisi kararını belirlemede prediktif rolü olabileceği yanı sıra Anx 2 ekspresyonunun tümörün metastaz yeteneğini gösterebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Increasing frequency of breast cancers, high cancer-related mortality rates, complications in surgical procedure and treatment-related toxicity have created an effort to determine the optimal treatment by designating the risk groups. As a consequence, the use of targeted cancer therapies in treatment has come to the fore. The prognostic and predictive significance of Annexin 2 (Anx 2) and Caveolin 1 (Cav 1) in invasive ductal breast carcinomas has been investigated with this study. Material and Methods: 81 cases of breast cancer diagnosed with invasive ductal carcinoma between 2010 and 2020 were included in our study. In these cases, immunohistochemical staining of Ki-67, Cav 1 and Anx 2 antibodies was evaluated. The relationship of Cav 1 and Anx 2 with Ki-67 proliferation index and clinicopathological parameters were analyzed statistically. Results: High Ki-67 proliferation index was found to be associated with high mitotic score, high grade and HER2 positivity in invasive ductal breast carcinomas, and inversely correlated with ER and PR expression. It was determined that Cav 1 expression was associated with high grade, high mitotic score, lymph node positivity, HER2 positivity and low ER expression in invasive ductal breast carcinomas, furthermore, with the multivariate analysis performed, it was determined that the most important parameter affecting Cav 1 expression among these parameters was the HER2 score. High Anx 2 expression was observed in all metastatic cases, and a statistically significant relationship was found between metastases and Anx 2 expression. Conclusion: In our study, it was concluded that stromal Cav 1 expression in invasive ductal breast cancers may indicate poor prognosis and may have a predictive role in determining the decision of HER2 therapy, as well as Anx 2 expression may indicate the metastatic ability of tumor.