Kuraklık stresi altındaki pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisine bazı osmotik koruyucuların etkisinin fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerin incelenmesi
Investigation of physiological and biochemical properties of the effects of some osmotic preservatives on cotton (Gossypium hirsutum L.) plant under drought stress
- Tez No: 665602
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada bitkisel materyal olarak pamuk (Gossypium hirsutum L.) türüne ait Candia çeşidi kullanılmıştır. Şanlıurfa'da yaygın olarak yetiştirilen bu pamuk genotipini farklı kuraklık dozlarında yetiştilirip (%0 (kontrol), %10 ve %20 PEG 6000 grupları), prolin ve glisin betain osmolitlerini 2 farklı dozda uygulanmıştır (0 ve 2 mM). Bitkiler 5-6 yapraklı evreye gelinceye kadar yetiştirilmiştir. Daha sonra bitkiler, perlit ortamında, otuz gün boyunca hoagland besin solüsyonuyla sulanmıştır. Otuz birinci gün stres uygulanmaya başlanmıştır. Yedi gün boyunca osmotik stres uygulanmış, sekizinci gün bitkiler hasat edilmiştir. Bu uygulama ile hem kuraklık stresine verdikleri tepkileri belirlemek hemde bu osmolit uygulamasının ne kadar iyileştirdiğni görmek amaçlanmıştır. Bunun için yetiştirilen bitkilerin kök ve gövdelerin boyu, yaş ve kuru ağırlıkları gibi temel büyüme parametreleri, yaprak nispi su içeriği (NSİ), fotosentetik pigment (kl-a, kl-b ve karotenoid) konsantrasyonları, toplam protein, prolin birikimi, malondialdehit (MDA) miktarı, toplam karbonhidrat, toplam fenol ve antosiyanin, toplam flavonoid, bazı besin elementlerin incelenmiştir. PEG-6000 ile oluşturulan kuraklık stresi uygulaması arttıkça gövde yaş ağırlıklarının azaldığı, kök uzunluğunu arttırdığı, yaprak NSİ'ni azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca fotosentetik pigment miktarlarından klorofil a ve b azalmış, toplam karotenoid artmıştır. Yine kuraklık şiddeti arttıkça, toplam çözünmüş protein ve karbonhidrat, toplam fenol, toplam antosiyanin ve toplam flavonoid ve K element miktarlarında artış görülürken; Ca, Mg, Na ve P elementlerin miktarlarında azalma görülmüştür. Bu kuraklık dozlarıyla birlikte osmolit uygulaması yapıldığında değerlerin anlamlı derecede iyileştiği görülmüştür. Glisin betain ve prolin benzer ölçüde etki etmiştir. Günümüzde pamuk yetiştiriciliği yapan çiftçilere pamuk bitkisinin suyu nasıl kullandığı, kuraklığın bitkiye verdiği olumsuz etkileri ve kuraklık stresine karşı osmolit uygulamasının bitkide zararlanmayı nasıl azalttığı anlatılabilir. Özellikle osmolit madde uygulamasını, pamuğun gübrelenmesi, organik ilaçlama gibi konuların öğretilmesi için eğitimler düzenlenebilir. Bu şekilde kuraklık stresinin getireceği verim kaybı minumum olması sağlanır, çevreye de en az zarar verilmiş olur.
Özet (Çeviri)
In this study, Candia variety belonging to cotton (Gossypium hirsutum L.) was used as herbal material. The role of this cotton genotype, which is widely grown in Şanlıurfa, in reducing the damages of drought by cultivating different drought doses and applying proline and glycine betaine osmolites in 2 different doses (0 and 2 mM) was investigated. Plants were grown until they reached the 5-6 leaf stage. The plants were then irrigated with hoagland nutrient solution for thirty days in perlite medium. On the 31st day, stress was applied. It was divided into 0% (control), 10% and 20% groups using PEG 6000 to induce osmotic stress. These groups were divided into 0 and 2 mM osmolite dose groups. By applying osmotic stress for 7 days, the 8th day plants were harvested. With this application, it was aimed to determine their reactions to drought stress and to see how much this osmolite application improved. For this, basic growth parameters such as the length of the roots and stems of the grown plants, their wet and dry weights, leaf relative water content (NSI), photosynthetic pigment (kl-a, kl-b and carotenoid) concentrations, total protein, proline accumulation, malondialdehyde (MDA) amount, total carbohydrate, total phenol and anthocyanin, total flavonoid, some nutritional elements were studied. It has been observed that as the drought stress application created with PEG-6000 increases, stem wet weights decrease, root length increases and leaf NSI decreases. In addition, chlorophyll a and b, among the photosynthetic pigment amounts, decreased and total carotenoid increased. Again, as the severity of drought increased, the amount of total dissolved protein and carbohydrate, total phenol, total anthocyanin and total flavonoid and K elements increased; There was a decrease in the amount of Ca, Mg, Na and P elements. When osmolite was applied with these drought doses, it was observed that the values improved significantly. Glycine betaine and proline worked to a similar extent. Today, cotton farmers can be taught how the cotton plant uses water, the negative effects of drought on the plant, and how osmolite application reduces damage to the plant against drought stress. Trainings can be organized to teach subjects such as the application of osmolyte material, fertilization of cotton, and organic spraying. In this way, the loss of productivity caused by drought stress is minimized, and the environment is least damaged.