PERİFERİK ARTERİYEL HASTALIKLARDA UYGULANAN BİODEGRADABLE STENTLERİN AÇIKLIĞI ÜZERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
An evaluation of the effect of biodegradable stents on restenosis in the treatment of peripheral arterial lesions
- Tez No: 665616
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FATİH ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
PAH önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Sigara, HT, hiperlipidemi, DM, obezite, sedanter yaşam risk faktörleridir. Çoğu durumda PAH varlığı inme, miyokard enfarktüsü, kardiyovasküler ölüm gibi sistemik aterosklerozun bir işareti olabilir. PAH tedavisinde cerrahi bypass standart tedavi olmasına rağmen perkütan anjioplasti ve stent uygulamaları önemli komorbit hastaların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Girişim şekli; hastanın yaşı, genel durumu, yandaş hastalıkları, lezyonun yerleşim yerine bakılarak belirlenir. Perkütan girişimdeki teknolojik ve malzemelerdeki gelişme sayesinde günümüzde farklı teknik ve malzemeler kulanılmaktadır. Bu grupta intravasküler fraktür görülmemesi, stent içi neointima oluşmaması gibi olumlu yönleri olan biodegradable stentler göze çarpmaktadır. Çalışmada kliniğimizde biodegradable stentler ile müdahale edilmiş süperfisiyal femoral arteri lezyonu olan periferik arter hastalarının işlem sonrası 1. yılındaki açıklık oranları ve bu oranı etkileyen faktörler retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda 1. yıl sonundaki restenoz oranı %22 olarak bulundu. Sigara kullanımı, koroner arter hastalığı varlığı, trigliserit yüksekliği ve ileri yaş olarak restenoz için prediktör risk faktörü olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
PAD is one of the most important cause of mortality and morbidity. Smoking, HT, hyperlipidemia, DM, obesity and sedentary living are risk factors for PAH. Many times PAH may be the sign of stroke, MI, and systemic atherosclerosis. Percutaneous intervention or open surgery may be preferred according to the localization of the lesion. The route of interventions depends on the age, general health condition, accompanying diseases and localization of the lesion. Against the surgical experience in peripheral arterial lesions, percutaneous interventions gained popularity recently with positive results. Especially in this group biodegradable stents will become most popular because of not to causing neointimal hyperplasia and intravascular fracture. In this study the patency of biodegradable stents used in patients with superficial femoral arterial lesions one year following intervention is assessed retrospectively. We found a restenosis rate of 22%. The factors affecting patency are found as cigarette consumption, age, hypertrigliceridemia and presence of coronary artery disease.