Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olan klebsiella pneumonia'nın invitro antibiyotik duyarlılık durumunun yıllara göre değişimi: Tek merkez deneyimi
The change in the invitro antibiotic susceptibility pattern of klebsiella pneumoniae causing urinary tract infection in children by following years: A single center experience
- Tez No: 665639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇELEBİ TAYFUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne son 5 yılda idrar yolu enfeksiyonu (İYE) semptom ve bulguları ile başvuran, idrar tetkikinde nitrit pozitifliği, lökositüri ve/veya bakteriüri saptanan ve idrar kültüründe K. pneumonia üreyen 0-18 yas aralığındaki çocukların idrar kültürü in vitro antibiyotik duyarlılığı test sonuçlarının incelenmesi ve antibiyotik direnç oranlarınin yıllara gore değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Olguların 295'inda sistit, 107 sinde akut piyelonefrit ve 14 ünde (%0,2) ürosepsis tanısı mevcuttu.Ayrıca olguların 31'inde (%7,4) tekrarlayan İYE vardı. Hastaların 43 (10,3)'ünün idrar kültürü antibiyotik duyarlılık testlerinde hiçbir antibiyotiğe direnç bulunmazken, 139 (33,4%) olguda 1 tane antibiyotiğe, 169 (406%) olguda 2-5 antibiyotiğe ve 65 (15,6%) olguda >5 antibiyotiğe karşı direnç saptandı. Genişletilmiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) direncinde, yıllar arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı ve bu fark urogenital anomalisi olan ve/veya vezikoüretral reflü olan hastalarda belirgindi. Klebsiella pneumonia'ya karşı antibiyotik duyarlılık test profili yıllar içinde değişiklik gösterebilir. K. pneumonia'nın bölgeselantibiyotik direnç profilinin peryodik olarak güncellenmesi ve çocuklarda K. pneumonia'nın etken olduğu İYE'nin ampirik antibiyotik tedavisinin bu sonuçlara göre düzenlenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The pupose of this study was to assess the change in invitro antibiotic susceptibility pattern of Klebsiella pneumoniae in urine cultures of children aged between 0-18 years who had admitted to Pediatrics Clinic and Pediatric Nephrology Department of Ankara Keçiören Training and Research Hospital, Univesity of Health Scienceswith symptoms of UTI and who had leucocyturia and/or bacteriauria in urinalysis and significant K. pneumoniae growth in urine culture according to urine collection technique between 01.01.2015 and 31.12.2019. A total of 416 cases (female/male: 246/170) were included in the study. The patients were diagnosed as cystitis (n= 295) , acute pyelonephritis (n= 107) and urosepsis (n=14). Furthermore, 31 (7.4%) of the cases had recurrent UTIs. The antibiotic resistance patterns of urine cultures of the patients were as follows: 43 (10.3%) cases had no antibiotic resistance, 139 (33.4%) cases had resistance to 1 antibiotic, 169 (40.6%) cases had resistance to 2-5 antibiotics and 65 (15.6%) cases had resistance to > 5 antibiotics. The prevalence of ESBLs producing K. pneumoniae isolates differed significantly among years 2015 to 2019. The difference was more pronounced in patients with genitourinary tract anomalies and/or vesicoureteral reflux. We suggested that the antimicrobial susceptibility pattern of K. penumonia causing UTI in children might change in the following years. We recommend to update the local antimicrobial susceptibility patterns of the K. pneumonia periodically and to design the empirical antibiotic treatment of UTI caused by K. pneumonia in children according to these results.