Converging towards FPGA specific design decisions made on a list scheduling algorithm for effective execution
  1. Tez No: 665669
  2. Yazar: ILKIN ALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ, DOÇ. DR. ALİ AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeni gelişmekte olan bilgisayar sistemlerinde, heterojen işlemciler yaygınlaştıkca, uygulamaların birden çok işlemci elemanlarına (PE) atanması onemli hale gelmektedir. Bu tez atama süresini azaltma problemini donanım üzerinde uygulayarak ele almaktadır. Bu amaçla, literatürde önde gelen bir görev atama algoritmasını (HEFT) FPGA üzerinde verimli bir şekilde gerçekledik (FPGA-HEFT). FPGA-HEFT'e ek olarak, donanıma daha uygun bir yöntem gelistirerek onu da gerçekleştirdik. HEFT (tam ismi: Heterojen En Erken Bitme Zamanı) algoritması bir uygulamanın toplam calışma süresini en kısaya indirmeyi hedefleyen bir görev atama algoritmasıdır. HEFT'in ve diğer liste bazlı görev atama algoritmalarının yaklaşımına göre, bir çevrimsiz görev akış diyagramı şeklinde ifade edilen uygulama algoritmaya giriş olarak beslenir, algoritma ise atomik görevleri daha önceden karakterize edilmiş bu görev akış diyagramını mevcut PE'ler üzerine atamaktadır. HEFT diğer çesitli görev atayıcılardan daha kısa bir uygulama çalışma süresi üretmesinin yanında kendisinin de hızlı koşmasıyla ayrışmaktadır. Yine de, gerçek zamanlı uygulamalarda görev atayacının çalışma süresi ne kadar kısaysa, o kadar kullanışlıdır. Bilgimiz dahilinde, bu çalışma literatürde HEFT'i donanım (FPGA) üzerinde gerçekleyerek görev atama süresini milisaniyeler mertebesinden bir mikrosaniyeden daha az süreye indiren tek çalışmadır. Tasarımdaki veri bağımlılıkları paralelliği kısıtladığından, HEFT'in donanıma taşınması zorlu bir süreç olmuştur. Etkili bir bellek erişim modelinin tasarımı ve bir“artımlı sıralayıc”, bu donanım gerçeklemesinin gecikmesini azaltmada kilit unsurlar olmuşlardır. Bu tezde, FPGA-HEFT'le beraber kendi algoritmamızın donanım gerçeklemelerinin sonuçları da rapor edilmiştir. Ayrıca FPGA-HEFT, ARM tabanlı bir SoC'ye entegre edilerek gerçekçi bir iş yükü kullanarak işlevselliğini doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As heterogeneous computing becomes prevalent in emerging computing systems, scheduling applications on to multiple processing elements (PEs) proves to be nontrivial. This thesis addresses the problem of minimizing scheduling latency by implementing it on a dedicated piece of hardware. To this end, we took a leading scheduling algorithm from the literature (HEFT) and came up with an efficient implementation of it on FPGA (FPGA-HEFT). In addition to HEFT, we devised a new hardware friendly algorithm and implemented it as well. HEFT (stands for Heterogeneous Earliest Finish Time) aims to minimize the total execution time of an application. The paradigm of HEFT and similar list-based scheduling algorithms is such that it accepts an acyclic task graph as input at run-time and assigns/schedules the precompiled atomic tasks that make up the graph to PEs. HEFT stands out among many such schedulers not only because it produces shorter schedules but it also runs fast. However, in real-time applications, the lower the latency, the better it is. That is why we implement the scheduler in hardware. To the best of our knowledge, this work is the only work that implements HEFT in hardware (on FPGA) lowering its latency from milliseconds to as much as less than a microsecond. Porting HEFT to hardware has been challenging as data dependencies limit the amount of parallelism. Design of an efficient memory access pattern as well as an“incremental sorter”were key enablers in reducing the latency of the hardware implementation. In the thesis, we report the results of FPGA-HEFT and our own scheduling algorithm implementation. We also integrated our FPGA-HEFT into an ARM-based SoC and validated its functionality using a realistic workload.