The effect of soil-structure interaction on the behaviour of various types of building
Yapı-zemin etkileşiminin çeşitli türdeki bina davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 665703
  2. Yazar: TWANA ALI OMAR SYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapıların güvenlik seviyesi, yapıların sismik yüklere tepkisiyle belirlenebilmektedir. Yapıların bu sismik yüklere tepkisini daha iyi ortaya çıkarmak için, sismik yüklere maruz yapıların analizlerinde, yapı-zemin etkileşiminin dikkate alınması gerekir. Yapı-zemin etkileşim olayı yada terimi temel alarak üst yapı, temel ve zemin arasındaki etkileşim için kullanılır. Bu çalışmada, sismik kuvvetler nedeniyle farklı yapılarda meydana gelen deplasman değerleri ve göreli deplasman oranları ETABS yazılımı ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, çeşitli zemin sınıflarının (Sismik Tasarım Kategorisi) etkileri de incelenmiştir. Bunun için, sert kaya, kaya, yoğun, sert ve yumuşak olmak üzere beş tip zemin, 10 katlı üç çeşit yapı modeli, salt çerçeve, perde-çerçeve ve salt perde yapı sistemleri modellenmiş ve analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Yapıların davranışlarının belirlenmesinde dış etki olarak sismik etkiler dikkate alınmıştır. Sonuçlar, binanın tüm yönlerdeki simetrikliği nedeniyle, eksantrikliğin olduğu tüm durumlar için yer değiştirme ve göreli deplasman oranlarının çakıştığını ortaya koymuştur. Tabanda sıfırdan başlayan deplasman değerleri, yapının tepesinde (10. kat) maksimum değere yükselmektedir. Yük dışmerkezliği (+0.05 ve -0.05) olan durumlarda sıfır eksantrikliğe göre deplasman ve göreli deplasman oranı değerleri daha yüksektir. Zemin sınıfının (Sismik Tasarım Kategorisi) ve zemin tipinin (sert kayadan yumuşak zemin arasında) değişmesiyle yer değiştirme ve göreli deplasman oranı değerleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The degree of safety of the structures can be determined by the response of structures to seismic loads. It is necessary to deliberate the consequence of Soil-Structure – Interaction (SSI) in the analysis of a structure subjected to seismic loads in order for structures to be under a more realistic situation. Soil-structure interaction phenomenon is principally utilized for interactions between soil, superstructure, and foundation. In this study, displacement values and drift ratios that occur in different structures due to seismic forces have been assessed by ETABS software. Also, the effect of various site classes (Seismic Design Category) has been studied. Accordingly, three structure models moment-resisting frame, dual system, and shear wall structures of 10 stories with five types of soil which are hard rock, rock, dense, stiff and soft were modeled and analyzed. Results were analyzed and compared for frames as an alternative lateral load-resisting system. The buildings are loaded under seismic loading. The results revealed that displacements and drift ratios for all cases with eccentricity are coinciding due to the symmetricity of the building structure in all directions,. The displacement values starting from nil at the base increasing to the maximum value at the top (10th floor) of the structure. The displacement and drift ratio values are higher for the cases with load eccentricities (+0.05 and -0.05) comparing with zero eccentricity. The displacement and drift ratio values are increasing with changing the site class (Seismic Design Category) and soil type from hard rock to rock to dense to stiff to soft.