2010-2020 yılları arasında tedavisi tamamlanmış remisyondaki çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi hastalarının tedavi ilişkili kardiyolojik komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment related cardiological complications of patients with acute lymphoblastic leukemia in remission after treatment completed between 2010-2020
- Tez No: 665850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE CEYDA ÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda tedavisi tamamlanmış remisyondaki çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastalarının tedavi ilişkili kardiyolojik komplikasyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Polikliniğinde takipli ALL hastalarında rutin olarak yapılan, poliklinik dosyalarında kayıt altına alınan kardiyolojik tetkikler retrospektif olarak incelendi. Veriler, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi arşivinden alınan dosyalar incelenerek elde edildi. Hastalarının %30' unun 5-9 yaş, %46,4' ünün 10-14 yaş, %23,6' sının ise ≥15 yaş olduğu, %55,5' inin erkek ve %44,5' inin kız olduğu, %20,9' unun SRG, %60,9' unun IRG ve %18,2' inin ise HRG risk sınıfında olduğu tespit edildi. Hastaların %53,6' sının radyoterapi aldığı, %46,4' ünün radyoterapi almadığı tespit edildi. Çalışmamızda posteroanteriyor akciğer grafi, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, holter ekg, tansiyon holter ve kan tetkikleri (Troponin-I, NT-proBNP, kreatin kinaz, ferritin, CRP, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid, homosistein) yöntemleri kullanarak hastalarımıza uygulanan antrasiklin tedavisinin geç dönem kardiyak etkilerini inceledik. Çalışmamızda cinsiyet, verilen antrasiklin dozu ve RT ile kardiyotoksisite gelişimi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç olarak ALL tanısı alıp idame tedavisini tamamlayan remisyondaki hastaların periyodik olarak kardiyolojik değerlendirilmesi ve olası kardiyotoksisite açısından erken teşhis edilip tedavi edilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the treatment-related cardiological complications of acute lymphoblastic leukemia (ALL) patients in remission whose treatment was completed. For this purpose, cardiological examinations performed routinely ALL patients with follow-up in Gaziantep University Medical Faculty Pediatric Hematology and Oncology Outpatient Clinic and recorded in the out patient clinic files were retrospectively analyzed. The data were obtained by examining the files taken from the archive of Gaziantep University Medical Faculty Hospital. Of all the patients, 30% were 5-9 years old, 46,4% were 10-14 years old, 23,6% were ≥15 years, 55,5% were boys and 45,5% were girls. 20,9% of them were in SRG, 60,9% in IRG and 18,2% in HRG risk class. 53,6% of the patients received radiotherapy, 46,4% of patients didn' t receive radiotherapy. In our study, posteroanterior chest radiography, electrocardiography, echocardiography, holter ecg, blood pressure holter and blood tests (Troponin-I, NT-proBNP, creatine kinase, ferritin, CRP, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, homocysteine) methods were applied to our patients we examined the late cardiac effects of anthracycline treatment. In our study, no significant relationship was found between gender, anthracycline dose and RT and the development of cardiotoxicity. In conclusion, periodic cardiological evaluation of patients in remission who were diagnosed with ALL and completed maintenance therapy, and early diagnosis and treatment in terms of possible cardiotoxicity are important.