Late holocene seismo-turbidite investigation in the sediments of gulf of Aqaba
Akabe körfezi sedimanlarında geç holosen sismo-türbidit araştırması
  1. Tez No: 665862
  2. Yazar: ZEYNEP BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Akabe Körfezi, Türkiye'nin güneyindeki Amik vadisine kadar uzanan, uzunluğu yaklaşık 1200 km'yi bulan Ölü Deniz Fayı'nın (ÖDF) güney kesiminde yer almaktadır. Körfez, sıkışmalı-genişlemeli hareketi temsil eden üç adet çek-ayır havzası ile karakterizedir. ÖDF kıyı kesiminde meydana gelen geçmiş yıkıcı depremlerle ilgili paleosismik bilgi fayın kara bölümünde mevcut olsa da, ÖDF'nin açık deniz kısmı için bilgi eksiktir. Bu bilgi boşluğunu doldurmak ve bölgedeki aktif fay segmentlerinin konumu, 3 boyutlu geometrileri ve sismik potansiyelleri hakkındaki bilgilerimizi artırmak amacı ile 2017 yılında“Akabe Körfezi ve Tiran Boğazı'nda disiplinler arası deprem tehlikesi araştırması - GAST Projesi”başlatılmıştır. Bu bağlamda, bölgedeki geçmiş depremlerin sedimanter izlerini araştırmak için körfezden 23 adet kısa karot alınmıştır. Bunlardan, uzunlukları 35 ile 107 cm arasında değişen 18 karot 0.5 mm çözünürlükte ITRAX micro-XRF tarayıcı ile taranmıştır. Radyografik görüntüleme 4,2 cm genişliğinde ve 0,8 cm kalınlığındaki u kanallarda gerçekleştirildi, bu da tortul yapıların daha iyi değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Radyografik görüntüler, ilksel sedimanter yapıların, geçmiş depremleri tespit etmek için yumuşak sediman deformasyonlarının kullanılmasını engelleyen kapsamlı biyoturbasyonla tamamen tahrip edildiğini ortaya koymaktadır. Türbiditler ise, aniden çökeldikleri ve dolayısıyla biyoturbasyondan en az etkilendikleri için radyografik görüntülerde açıkça görülmektedir. Radyografik görüntülerde, yukarı doğru incelen tabakalanma çok yaygındır ve sekansların en üst kısımları daha ince ve daha homojen görünmektedir. Türbiditler, ITRAX profillerinde Zr/Ca, Ti/Ca, Rb/Ca gibi jeokimyasal anormallikler göstererek, su kolonundan neredeyse hiçbir önemli biyo/jeokimyasal katkıya izin vermeyen nispeten çok hızlı çökelmeyi doğrulamaktadır. Manyetik Duyarlılık ölçümleri, karotların tüm uzunluğu boyunca 0.5 cm aralıklarla gerçekleştirilmiştir. Sediman tarihlendirmesi, radyonüklid (210Pb ve 137Cs) ve radyokarbon (14C) tarihleme ile yapılmıştır. Yüksek çözünürlüklü karotlar-arası ve havzalar-arası stratigrafik korelasyonlar, M.S. 1068, 1212, 1588, 1839 ve 1995 tarihsel depremlerinin türbiditlerinin tanımlanmasına olanak sağlamıştır. Ayrıca, yapılan çalışmalar bu tarihsel depremlerin kaynak segmentlerinin de anlaşılmasına olanak sağlamıştır. Akabe Körfezi'ndeki segmentlerin yaklaşık 800 yıllık bir tekrarlanma aralığına sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Gulf of Aqaba is located at the southern part of the Dead Sea Fault (DSF), the length of which is reaches approximately to 1200 km, extending up to Amuq valley in southern Turkey. The gulf is characterized by three pull-apart basins accommodating trans-tensional deformation. Although paleo-seismological information on the past devastating earthquakes that occurred on the on-shore part of DSF is available, it is lacking for the off-shore part of the DSF. In order to fill this information gap and to improve our knowledge about the location, 3D geometries and seismic potentials of the active fault segments in the region, the“Interdisciplinary earthquake hazard study - GAST Project”was initiated in the Gulf of Aqaba and Strait of Tiran in 2017. In this context, 23 short cores were collected from the gulf to investigate sedimentary traces of past earthquakes. Among these, 18 cores with lengths ranging between 35 and 107 cm were scanned by ITRAX micro-XRF scanner at a resolution of 0.5 mm. Radiographic imaging was carried out on 4.2 cm-wide and 0.8 cm-thick u-channels, which allows better evaluation of sedimentary structures. The radiographic images reveal that primary sedimentary structures are completely destroyed by extensive bioturbation, hampering the use of soft-sediment deformations for detecting past earthquakes. Turbidites, on the other hand, are clearly seen in the radiographs since they were deposited in a very short time and are least affected by bioturbation. In the radiographic images, fining upwards bedding is very common and the uppermost parts of the sequences appear finer and more homogeneous. Turbidites manifested geochemical anomalies in the ITRAX profiles, such as Zr/Ca, Ti/Ca, Rb/Ca confirming the relatively very quick deposition that did not allow almost any significant bio/geochemical contribution from the water column. Magnetic Susceptibility measurements were performed at 0.5 cm intervals along the full length of the cores. Dating of the deposits was performed by radionuclide (210Pb and 137Cs) and radiocarbon (14C) dating. High-resolution inter-core and inter-basinal stratigraphical correlations allowed the identification of turbidites triggered by AD 1068, 1212, 1588, 1839, and 1995 earthquakes. In addition, studies have enabled the source segments of these historical earthquakes to be understood. The segments in the Gulf of Aqaba are thought to have a recurrence interval of about 800 years.