Mardin ili kuru koşullarında bazı makarnalık buğday çeşitlerinin verim ve kalite parametreleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of some durum wheat varieties in terms of yield and quality parameters in Mardin province dry conditions
- Tez No: 666009
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEFİSE ÜNSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 yetiştirme sezonunda Mardin ekolojik koşullarında çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada 10 makarnalık buğday çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuş olup, gözlemlenen bütün tarımsal özellikler ve kalite özellikleri arasında önemli farklılıklar olduğu bulunmuştur. Çeşitlerin bitki çıkış yüzdeleri Fırat-93 (%92,5) – Gündaş (%82,5), Büyüme habitusu Salgado (yatık)- Güneyyıldızı, Gündaş ve Sarıbaşak (yarı yatık)- diğer tüm çeşitlerin dik oldukları, başaklanma gün süreleri Tiziana (106 gün) – Gündaş ve Zühre (103 gün) – diğer tüm çeşitlerin 101 günde başaklandıkları, m2 'deki bitki sayısı Burgos (412,75 adet) – Sarıbaşak (357,25 adet), bitki boyu Sarıbaşak (106,450 cm) – Salgado (90,475 cm), Başak uzunluğu Salgado (7,215 cm) – Svevo (6,345 cm), Başaktaki başakcık sayısı Sarıbaşak (20,650 adet) – Svevo (17,600 adet), Başaktaki tane sayısı Maestrella (64,75 adet) – Sarıbaşak (60 adet), Başaktaki tane ağırlığı Maestrella (2,51 g) – Fırat-93 (1,92 g), Bin dane ağırlığı Fırat-93 (48,95 g) – Salgado (32,01 g), Tane verimi Fırat-93 (572 kğ/da) – Svevo (416 kğ/da), Hektolitre ağırlığı Zühre (84,200 kg/hl) – Tiziana (80,425 kg/hl), Camsılık (%) oranı Zühre (%97,25) – Salgado (%90,25), Protein (%) oranı Zühre (%17) – Gündaş (%14,85) arasında değiştiği, B değeri arasında önemli bir farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışma sonucunda en yüksek verim Fırat-93 (572,00) ve Mastrella (566,50) çeşitlerinden elde edilmiş olup, en düşük değerin ise Svevo (416,00) çeşidinden elde edilmiştir. Kalite olarak verimi diğerlerine göre düşük olsa da en kaliteli çeşidin Zühre ve Fırat-93 çeşitleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the farmers ' land under the ecological conditions of Mardin during the 2018-2019 growing season. 10 varieties of durum wheat were used in the study. Experiment coincidence blocks were established in 4 repetitions according to the experiment pattern, and it was found that there were significant differences between all observed agricultural characteristics and quality characteristics. Percentages of varieties plant output Firat-93 (%92,5) – Gundas (%82,5), Growth habitus Salgado (bentdown)- Guneyyildiz the Gundas and“ (semi bentdown)- all other varieties are upright, heading Tiziana duration of the day (106 days) – Zühre and Gundas (103 days) – all other cultivars in 101 days they basaklandi, m2 's number of plants in Burgos (412,75 pieces) –”P (357,25 pieces),“ P plant height (cm 106,450) – Salgado (90,475 cm), Salgado spike length (7,215) cm – Svevo is (6,345) cm, number basakcik in Virgo ”P (20,650 pieces) – Svevo is (17,600 units), number of grains and grain Maestrella (64,75 pieces) – " P (60 pieces), and maestrella grain weight (2.51 G) – Firat-93 (1.92 g), thousand seed weight, Firat-93 (48,95 g) – Salgado (32,01 g), grain yield, and Firat-93 (572 kg/da) – Svevo is (416 kg/da), hectoliter weight Zühre (84,200 kg/hl) – Tiziana (80,425 kg/hl), vitreousness (%) Zühre (%97,25) – Salgado (%90,25), Protein (%) Zühre (%17) – Gundas (%14,85) between the change in, there was a significant difference between B value. As a result of the study, the highest yield was obtained from Fırat-93 (572,00) and Mastrella (566,50) varieties, and the lowest value was obtained from Svevo (416,00) varieties. although the quality yield is low compared to others, it was observed that the highest quality varieties are Zühre and Firat--93 varieties.