Diyarbakır'da iş dünyasının sosyolojik analizi: 2000 yılı sonrası
Sociological analysis of business world in Diyarbakır: After 2000
  1. Tez No: 666051
  2. Yazar: NURTUBA NURBAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, tarihsel süreç içerisinde Türkiye'nin ekonomik anlamda iş dünyasının işleyişi ve iş dünyasının aktörü olan iş insanın oluşumunu ve gelişimini temel alarak yaşanan süreçleri, Diyarbakır İli üzerinden değerlendirmektedir. Tez konusunun ortaya çıkışı ekonomi alanı ile siyasi alan arasında organik bir bağın olduğunun varsayımıdır. Bu açıdan tezde yer alan ekonomi ve siyasal alanlar, sosyoloji alanıyla bağlantılı bir biçimde ele alınmıştır. Genel anlamda tez, ekonomi ve sınıfların oluşumunda müdahaleci bir devlet yapılanmasının söz konusu olduğu görüşüne dayanarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda özel olarak Diyarbakır'ın ekonomik durumunun şekillenmesinde etkili olan süreçleri ele almaktadır. Çalışmada Diyarbakır'ın iş dünyası analiz edilirken siyasal süreçlerdeki değişimlerle ilişkili incelenmiştir. Diyarbakır'da 2000 yılı sonrasında yaşanan süreçleri, ekonomi ve siyaset yansımalarını anlamlandırmasını hedeflemektedir. Böylelikle siyasal alanın iş dünyasındaki belirleyiciliği ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu anlamda çalışma, politik alan ile ekonomik alan arasındaki ilişkiyi sosyolojik açıdan değerlendirme hususunda önem taşımaktadır. Tezin uygulama alanında yer alan aktörler Diyarbakır İlinde iş dünyasında söz sahibi olan kişilerdir. Uygulama kısmında yer alan iş insanlarıyla görüşme formu üzerinden yarı yapılandırılmış, görüşme tekniği uygulanmıştır. Böylece Diyarbakır'daki iş dünyasının genel profili oluşturulmuş ve 2000 yılı sonrasında siyasal ve şiddet gerilimlerinin ekonomiye yansıması analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler Ekonomi, Diyarbakır'da İş İnsanı, Diyarbakır'ın İş Dünyası, Siyaset, Sosyal Sınıf, Tabaka
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the processes experienced in the historical process based on the formation and development of the business person, who is the actor of the business world and the business world in the economic sense of Turkey, through the province of Diyarbakir. The emergence of the thesis topic is the assumption that there is an organic link between the economic field and the political field. In this respect, economics and political fields in the thesis are dealt with in connection with the field of sociology. In a general sense, the thesis was created based on the view that there is an intrusive state structure in the formation of economics and classes. In this context, it deals with the processes that are particularly effective in shaping the economic situation of Diyarbakır. when The business world of Diyarbakir which handled in the study was analyzed, it studied in relation to changes in political processes. It aims to make sense of the economic and political reflections of the processes experienced after 2000 in Diyarbakir. Thus, the determinant of the political field in the business world is tried to be revealed. In this sense, the study is important in evaluating the relationship between the political field and the field of economy in sociological terms. The actors in the field of application of the thesis are people who have a say in the business world in Diyarbakır. The semi-structured interview technique was applied through the interview form with the business people in the application section. Thus, the general profile of the business world in Diyarbakır was created and the reflection of political and violent tensions on the economy after 2000 was analyzed. Keywords Economy, Business Person in Diyarbakır, Business World of Diyarbakır, Politics, Social Class, Stratum