Yunanistan'da 'ulusal ayrışma' söylemlerinin eleştirel çözümlemesi: Venizelos ve Metaksas hesaplaşması
Critical analysis of discourses over 'national schism' in Greece: Dispute between Venizelos and Metaxas
- Tez No: 666052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle birlikte dönemin başbakanı Eleftherios Venizelos ve Yunanistan Kralı Konstantinos, Yunanistan'ın savaşta yer alıp almayacağı ve hangi şartlar altında savaş kararı alınacağına dair zıt görüşe sahip olmuşlardır. İki aktörün çatışan politikalarıyla başlayan, 1915-1917 yılları arasında İtilaf ve İttifak Devletleri'nin de müdahaleleriyle tırmanarak iki hükümetli bir Yunanistan'ın ortaya çıkmasına ve sonucunda Kral Konstantinos'un tahttan uzaklaştırılmasına kadar varan süreç,“Ulusal Ayrışma”olarak adlandırılmaktadır. Yunanistan'daki en önemli siyasi figürlerden Eleftherios Venizelos ile eski Genelkurmay Başkanı ve Venizelos karşıtı politikacılardan İoannis Metaksas'ın Ekim 1934 - Ocak 1935 tarihleri arasında süreç ile alakalı karşılıklı yazdıkları makaleler, tez çalışmasına veri sağlamıştır. Makaleler, yazarlarının mevkileri nedeniyle“Ulusal Ayrışma”tarihine yönelik farklı bakışları yansıtan birincil kaynak niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte kamuoyu oluşturulması amacıyla günlük gazetelerde yayımlanmaları bakımından yazarlarının iki savaş arası dönemdeki siyasi saiklerine dair bir perspektif de sunmaktadır. Buradan hareketle makalelerden sağlanan veriler, Venizelos ve Metaksas'ın geliştirdikleri söylemler bağlamında ele alınmıştır. Çözümlenmeleri için Eleştirel Söylem Çalışmalarında öne çıkan yaklaşımlardan Söylem-Tarihsel Yaklaşımın temel alındığı bir yöntem uygulanmıştır. Böylece Yunanistan'da Venizelizm ve Antivenizelizm olarak anılan iki siyasi kutbun“Ulusal Ayrışma”yıllarına ilişkin tarihyazımlarının karşılaştırılması ile eleştirel söylem çözümlemesinin harmanlandığı bir çalışma ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The outbreak of the First World War induced a political controversy in Greece, involving Prime Minister Eleftherios Venizelos and King Constantine, as to whether Greece would take part in the war and under which conditions a war decision would be taken. The conflicting policies of the aforesaid actors initiated a period called“National Schism”. The intervention of the Allies and the Central Powers to Greek internal affairs and sovereignty increased the tension (1915-1917). Thereby the schism, as its very name signifies, reached its climax with the emergence of a diarchy in Greece. The result was the abdication of King Constantine from the throne. Eleftherios Venizelos, one of the most important political figures in Greece, and Ioannis Metaxas, a former Chief of General Staff and anti-Venizelist politician, wrote a series of articles, reciprocally from October 1934 to January 1935 over the above period, which provided data for the dissertation. Considering their role in the process, the articles they penned have the characteristics of the primary source which present different standpoints on the history of the“National Schism”. The articles were published in daily newspapers to form public opinion, therefore they reflect the political motives of the two antagonists in the interwar period, as well. The study approached the data obtained from the articles as discourses developed by Venizelos and Metaxas. A method based on the Discourse-Historical Approach, one of the prominent variants in Critical Discourse Studies, was employed to analyse these discourses. Consequently, a multi-method research design was implemented combining Critical Discourse Analysis and the comparative historiography of the two political poles, known as Venizelism and Antivenizelism in Greece.