Semantic color constancy
Semantik renk degişmezliği
- Tez No: 666167
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Renk değişmezliği bir nesneyi ışık kaynağından bağımsız bir şekilde, sabit bir renkte algılayabilme kabiliyetidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, görüntülerdeki semantik bilgilerden faydalanmanın renk değişmezliği algoritmalarının performansını arttırabildiğini göstermiştir. Son zamanlarda nesne bölütleme algoritmalarının artan başarısı ve işaretli veri kümesi sayısındaki artış düşünülerek, tespit edilen nesneler ve onlara atanan renklere dayanan, nesne tabanlı bir renk değişmezliği algoritması önerilmiştir. Ardından, bu sisteme her bir nesne sınıfının renk değişmezliği problemine uygunluğu gözetilerek bir ağırlık getirilmiştir. Son olarak, tespit edilen nesnelerin güvenilirliği, nesnenin sınıfının probleme uygunluğuna ilaveten, tespit edilen nesnenin ait olduğu sınıfa benzerliği de kullanılarak güncellenmiştir. Önerilen yöntem popüler bir renk değişmezliği veri kümesinde test edilmiş, yönteme yapılan her eklemenin performansta bir artışla sonuçlandığı gözlenmiştir. Deneyler gelecek vadeden sonuçlar göstermiş olup, geleneksel metodlardan daha başarılı sonuçlar elde ederken, güncel başarılı algoritmalarla yarışabilen bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Color constancy aims to perceive the actual color of an object, disregarding the effect of the light source. Recent works showed that utilizing the semantic information in an image enhances the performance of the computational color constancy methods. Considering the recent success of the segmentation methods and the increased number of labeled images, we propose a color constancy method that combines individual illuminant estimations of detected objects which are computed using the classes of the objects and their associated colors. Then we introduce a weighting system that values the applicability of the object classes to the color constancy problem. Lastly, we introduce another metric expressing the detected object and how well it fits the learned model of its class. Finally, we evaluate our proposed method on a popular color constancy dataset, confirming that each weight addition enhances the performance of the global illuminant estimation. Experimental results show promising results, outperforming the conventional methods while competing with the state of the art methods.