Malatya'da yetişen ıhlamur ağacı tohumu yağı eldesi ve karakterizasyonu
Extraction and characteri̇zation of linden tree seed oil grown in Malatya
  1. Tez No: 666180
  2. Yazar: TUĞÇE BENGÜ MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖNAL, PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında Malatya yöresinden toplanan ıhlamur tohumlarının yağı çözücü ekstraksiyonu yöntemi ile alınıp karakterizasyonu yapılmıştır. Deneyler için tohumlar 2018 yılı Ağustos sonunda Malatya bölgesindeki ıhlamur tohumlarının toplanıp dış kabuklarının tohumlardan ayrılarak soxhlet cihazıyla yağ eldesi yapılmıştır. Soxhlet cihazında çözücü olarak aseton, hekzan ve etil alkol kullanılmıştır. Elde edilen yağların yağ kalitesini belirlemek amacıyla XRD, SEM, elementel analiz, kül tayini, sabunlaşma sayısı gibi bir takım analizlere tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucu aseton ile yağ verimi ağırlıkça % 28, hekzan ile % 28,65 ve % 33 etil alkol değerleri belirlenmiştir. Ihlamur ağacı tohumu yağ asidi bileşiminde ağırlıkça % olarak oleik asit: aseton için 27,442 ,hekzan için 30,852 , palmitik asit: aseton için 10,9545 , hekzan için 11,929 , linoleik asit: aseton için 51,188 , hekzan için 44,145 değerleri bulunmuştur. Sabun sayısı değerleri mg KOH/ g yağ olarak hekzan için 176,72 ; aseton için 246,94; etil alkol için 232,48 olarak bulunmuştur. Kül tayini değerleri ortalama % 5,575 ; kabuk külü farklı olarak % 2.1 olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, the linden seeds collected from Malatya region were extracted and characterized by oil solvent extraction method. Seeds for experiments At the end of August 2018, linden seeds were collected in the Malatya region and the outer shells were separated from the seeds and oil was obtained with the soxhlet device. Acetone, hexane and ethyl alcohol were used as solvents in the Soxhlet device. In order to determine the oil quality of the obtained oils, they were subjected to some analyzes such as XRD, SEM, elemental analysis, ash determination, saponification number. As a result of the analysis, the oil yield with acetone was 28% by weight, 28.65% with hexane and 33% ethyl alcohol values were determined. In the linden tree seed fatty acid composition, the values by weight% oleic acid: acetone 27,442, hexane 30,852, palmitic acid: acetone 10,9545, hexane 11,929, linoleic acid: acetone 51,188, and 44,145 values were found. Soap number values were 176.72 for hexane as mg KOH / g oil; 246.94 for acetone; it was found to be 232.48 for ethyl alcohol. Ash determination values average 5.575%; Unlike shell ash, it was found to be 2.1%.