Transgenik fare kisspeptin nöronlarında erken dönem sosyal izolasyon ilişkili fonksiyonel ve aksonal plastisitenin araştırılması
Investigation of functional and axonal plasticity in kisspeptin neurons following early social isolation in transgenic mice
  1. Tez No: 666193
  2. Yazar: SAMİ AĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada adolesan dönemde maruz kalınan sosyal izolasyon stresinin, hipotalamik Arkuat Çekirdeğinde (ARC) bulunan Kisspeptin nöronlarının fonksiyonlarının ve aksonal uzantılarının nasıl etkilendiği araştırıldı. Bu amaçla Kiss:Cre transgenik fare hattı kullanıldı. Post-natal 21. günde (P21) fareler 3 haftalık sosyal izolasyona alındı. Bu dönemde fareler opak kafeslerde tek başına yaşarken sosyal gruptaki fareler normal kafeslerde üçerli gruplar halinde yaşatıldı. İzolasyon sonrasında farelerin lokomotor aktiviteleri, beslenme davranışları ve anksiyeteleri gözlendi. Kisspeptin nöronlarını görüntüleyebilmek için farelerin hipotalamik ARC bölgelerine GFP-Adone Associated Virüs (AAV) enjeksiyonu yapıldı. Bu farelerin ARC Kisspeptin nöronlarından elektrofziyoloji kaydı alındı. Projeksiyon analizi yapabilmek için ARC Kisspeptin nöronlarının aksonal uzantıları konfakal mikroskopta görüntülendi. ARC bölgesinde Kisspeptin, NörokininB ve Dinorfin nöropeptid ifadesi immünfloresan tekniği kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how the stress of social isolation in adolescence affects the functions and axonal projections of Kisspeptin neurons in the hypothalamic Arcuate Nucleus (ARC). For this purpose, the Kiss: Cre transgenic mouse line was used. On the post-natal 21st day (P21), the mice were placed in social isolation for 3 weeks. During this period, mice were living alone in opaque cages, while mice in the social group were kept alive in groups of three in normal cages. Locomotor activities, feeding behavior and anxiety of mice were observed after isolation. GFP-Adone Associated Virus (AAV) was injected into the hypothalamic ARC regions of mice to visualize the kisspeptin neurons. Electrophysiology was recorded from ARC Kisspeptin neurons of these mice. Axonal projections of ARC Kisspeptin neurons were viewed under the confocal microscop. Kisspeptin, NeurokininB and Dynorphine neuropeptides expression in the ARC region was examined using the immunofluorescence technique.