Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin hastaneye yatışının aile bireylerinin psikolojik dayanıklılığı üzerindeki etkileri
The effect of hospital admission of substance abuseindivisuals on the psychologi̇cal durability of familymembers
  1. Tez No: 666192
  2. Yazar: PELİN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma madde kullanım bozukluğu olan bireylerin hastaneye yatışının aile bireylerinin psikolojik dayanıklılığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma 1 Şubat- 1 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul'da Avrupa Yakasında özel bir psikiyatri hastanesinde madde kullanım bozukluğu tanısı ile yatarak tedavi gören hastaların aile bireyleri ile gerçekleştirildi (n=40). Araştırmaya 29'u kadın (%72,5), 11'i erkek (%27,5) toplam 40 hasta yakını katıldı. 'Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği' ve 'Aile Bilgi Formu' uygulandı. Uygulanan formlardan toplanılan veriler SPSS Windows 22.0 paket programında değerlendirildi. Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'nde hasta yakınlarının yapısal stil, gelecek algısı, aile uyumu, kendilik algısı, sosyal yeterlilik, sosyal kaynaklar olmak üzere altı alt boyut değerlendirildi. Buna göre eğitim durumu, hasta ile ilişki durumu, kronik hastalık durumu ve medeni durum arasında anlamlı ilişkiler tespit edildi. Tespit edilen bu anlamlı ilişkiler doğrultusunda, süreç içerisinde yatışın aile dinamiğini bozduğu, hasta yakınını hastadan kopardığı gibi algılar oluştuğu anlaşıldı. Bu nedenle, sağlık profesyonelleri içerisinde hasta ile en yakın temas halinde olduğu düşünülen psikiyatri hemşiresi, madde kullanım bozukluğu olan bireylerin hastaneye yatışının başladığı ilk günden itibaren taburculuğa hazırlanması sürecinde ailenin de bu yatış sürecinden nasıl etkilendiğini göz önünde bulundurarak planlaması gereken tüm girişim ve yaklaşımlarda birey ve aile için danışman rolüne sahiptir. Bu çalışmada hasta yakınlarının psikolojik dayanıklılığının üzerinde psikiyatri hemşiresinin“danışmanlık”rolünün önemi vurgulanmıştır. Bu çalışmaya benzer çalışma yapacak olan araştırmacıların daha çok sayıda hasta yakını ile çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is designed to study the effect of hospitalization of such pateints of the psychological durability of family members. The subjects of this study are the family members of drug abusers admitted to In a private psychiatric hospital on the European Side in Istanbul between 1 st of February and 1 st of may who participated willingly(n=40). The participants are 72.5% women and 27.5% are men with a total of 40 family members. Adult Psychological Durability test and family information questionarie was applied and the Results were obtained by processing the infomations obtained from questionaires using SPSS for windows 22.0 pakage program. 6 parameters were taken into account in the quesionaires those include temperament, future perception, family consistency, self perception, social competence, social resources. Meaningful results were obtained by the following parameters: educational status, status of relationship with the patient, status of chronic disease, marital status. In accordance with the results obtained from the forementioned parameters hospital admittance of patients were found to badly affect the family dynamic and produced a perception of distance in the relations between the patient and his family memebers. Therefore, the psychiatric nurse, who is thought to be in the closest contact with the patient among the health professionals, has taken into consideration all the interventions and approaches that should be planned by considering how the family is affected by this hospitalization process in the process of preparing the patients for discharge from the first day of hospitalization. Has the role of consultant. In this study, the importance of the“counseling”role of the psychiatric nurse on the psychological durability of the relatives of the patients was understood. Researchers who will conduct similar studies are recommended to work with more relatives.