İslam ilim tarihi kaynaklarına göre Ebü'l-Hasan el-Vahidi (Ö.468/1076) ve Kitabü'l-Megazi adlı eseri
Ebü'l-Hasan el-Vahidi (Death.468/1076) and the work titled Kitâbü'l-Megâzî
  1. Tez No: 666255
  2. Yazar: KASSEM MUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM ŞULUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 828
Özet
Hz. Peygamber'in (a.s.) askerî faaliyetlerini konu alan Vâhidî'nin el-Meğâzî adlı eseri günümüze gelen önemli bir kaynaktır. Bu çalışmada; el-Vâhidî ve el-Meğâzî adlı eserini incelenmiştir. Çalışma giriş, iki bölüm, sonuç ve bir ekten oluşmaktadır. Girişte; siyer ve meğazî ilimleri, önemleri, öncüleri, hadis ve tarih ilimleriyle ilişkileri ve yapısal özellikleri gibi temel meseleler incelenmiştir. Birinci bölümde; Vâhidî'nin ismi, soyu, ailesi, doğumu, vefatı, yetiştiği çevre, ilim tahsil hayatı, meşhur olduğu ilimler, âlimlerin onun hakkındaki övgüleri, hocaları, talebeleri ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; el-Meğâzî'nin Vâhidi'ye aidiyeti, eserinin sistematiği, üslubu, yöntemi, kaynakları, eserin megâzî dışında içerdiği konular ve diğer megâzî kaynaklarıyla mukayesesi ele alınmıştır. Ekte ise el-Vâhidî'nin el-Meğâzî adlı eserinin edisyon kritiği yer almaktadır. Eserin tek yazması, Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Yazma 351 varaktır.
Özet (Çeviri)
Vâhidî's work named al-Meğâzî, which deals with the military activities of The Prophet (as), is an important source that has survived to the present day.In this study; His work named el-Vâhidî and el-Meğâzî was surveyed. The study consists of an introduction, two parts, conclusion and an appendix. In the introduction, basic issues such as the sciences of prophetic biography and Meğazi, their importance, their pioneers, their relations with the sciences of Hadith and history and their structural features were surveyed. In the first part; The name, lineage, family, birth, death of the Vâhidî, the environment he grew up in, his science education life, the sciences he is famous for, the praises of the scholars about him, his teachers, his students and his works were discussed. In the second part; El-Meğâzî's belonging to the Vâhidi, the systematics, style, method, sources of the work, the subjects it contains other than meğazî and its comparison with other meğazî sources are discussed. In the annex, there is an edition critique of el-Vâhidî's work named el-Meğâzî. The only manuscript of the work is in the Süleymaniye Library. Writing is 351 leaves.