Türkiye ve Kırgızistan'dan elde edilen entomopatojen nematodların Sitophilus [S.granarius, S. oryzae ve S. zeamais (Coleoptera: Curculıonıdae)] cinsine ait böceklere karşı etkinliklerinin araştırılması
Efficacy of entomopathogenic nematode isolates from Turkey and Kyrgyzstan against pest Sitophilus [S. granarius, S. oryzae, S. zeamais (Coleoptera: Curculionidae)] adults
  1. Tez No: 666293
  2. Yazar: NESLİHAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kapsamında Türkiye ve Kırgızistan'a ait EPN izolatlarından Heterorhabditis bacteriophora türüne ait iki izolat (81KG ve TOK20) ve Steinernema feltiae türüne ait iki izolatın (3KG ve Tokat-Emir), tahıllarda önemli bir zararlı olan Sitophilus cinsine ait böcekler [(Sitophilus granarius, Sitophilus oryzae ve Sitophilus zeamais (Coleoptera: Curculionidae)]'e karşı etkinliği ortaya konmuştur. Tek doz denemeleri 25±1ºC'de laboratuvar koşullarında, 5 tekerrürlü olarak 2 kez tekrar edilerek deneme yürütülmüştür. Tek doz denemeleri 50 enfektif larva (IJ) böcek-1 konsantrasyonunda denenmiş ve günlük kontroller yapılarak böcek ölüm oranları (%) belirlenip istatiksel analize tabii tutulmuştur. Deneme sonucunda, en yüksek etkiyi S. feltiae 'nin her 2 izolatı (3KG ve Tokat-Emir) göstermiştir. Doz-ölüm denemelerinde 5, 10, 50, 100, 250, 500 ve 1000 IJs böcek-1 dozları S. granarius, S. oryzae ve S. zeamais böceklerinin erginlerine karşı uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda; Sitophilus cinsi böceklere karşı S. feltiae 3KG ve Tokat-Emir izolatlarının en yüksek etkisi 1000 IJ böcek-1 konsantrasyonunda olduğu ortaya konmuştur. Doz ölüm denemeleri sonucu en yüksek etki gösteren nematod konsantrasyonu ile farklı sıcaklıklarda laboratuvar denemeleri kurulmuştur. 3 farklı sıcaklıkta (10, 15 ve 20ºC) yürütülen deneme sonucunda S.granarius'a karşı en etkili izolatın 10ºC'de 1000 IJs dozunda S. feltiae 3KG izolatı (%85.00), 15ºC ve 20ºC'de 1000 IJs dozunda S.feltiae 3KG izolatı (%100) olduğu tespit edilmiştir. S. oryzae'a karşı en etkili izolatın 15ºC ve 20ºC'de 1000 IJs dozunda S. feltiae 3KG izolatı (%100) olduğu tespit edilmiştir. S. zeamais'a karşı en etkili izolatın 15ºC ve 20ºC'de 1000 IJs dozunda S. feltiae Tokat-Emir ve 3KG izolatı (%100) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study Turkey and Kyrgyzstan belonging isolates of EPN which was two isolates of Heterorhabditis bacteriophora (81KG and TOK20) and two isolates of Steinernema feltiae (3KG and Tokat-Emir) were tested their activity against cereal important pest insect of Sitophilus genus [(Sitophilus granarius, Sitophilus oryzae and Sitophilus zeamais) (Coleoptera: Curculionidae)]. Experiments containing single dose were conducted in two times at 25±1ºC laboratory condition with five replications. Single dose applications were tested at concertrations of 50 infective larva (IJ) insect-1, daily controls were made and insect mortality rates (%) were subjected to statistical analysis. As a result the highest effect were observed on the two isolates S. feltiae (3KG and Tokat-Emir). İn dose-death applications, 5, 10, 50, 100, 250, 500 and 1000IJs insect-1 doses were applied against the adult of S. granarius, S. oryzae and S. zeamais insect. İn the result of this study, the isolates of S. feltiae 3KG and Tokat-Emir were shown their highest effect against Sitophilus genus at the concentration of 1000 IJ insect-1. An experiment containing the concentration with the highest effect on dose-death applications and different temperatures were conducted. As a result of the experiment carried out at 3 different temperatures (10, 15 and 20ºC), the most effective isolates against S. granarius were at 10ºC and at a dose of 1000 IJs in S. feltiae 3KG isolate (%85.00), and %100 at 15ºC and 20ºC and at a dose of 1000 IJs in same isolate. İn addition the most effective isolate against S.oryzae was S. feltiae 3KG isolate (%100) at a dose of 1000 IJs at 15ºC and 20ºC. Where as the most effective isolates against S. zeamias were S. feltiae Tokat-Emir and 3KG isolates (%100) at a dose of 1000 IJs at 15ºC and 20ºC.