Gebe olan ve gebe olmayan arap atlarında serum iz element düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum trace element levels in pregnant and non-pregnant arabian horses
- Tez No: 666555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gebe Olan ve Gebe Olmayan Arap Atlarında Serum İz Element Düzeylerinin Araştırılması Çekim, binek ve yarış kabiliyeti yönünden yetiştirmeye elverişli olan Arap atı, Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilmektedir. At yetiştiriciliğinde bütün hayvancılık alanlarında olduğu gibi döl verimi önemli bir yer tutmaktadır. Mineraller, evcil hayvanlarda üreme, büyüme, gelişme ve verimliliğin sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için çok düşük miktarlarda ihtiyaç duyulur. Yeterli düzeyde iz element ve mineral alınamaması gebelik döneminde problemler, fertilite problemleri, gebe hayvanlarda fötusta gelişme bozuklukları, doğum sonrası komplikasyonlar, düvelerde geç pubertaya giriş gibi problemlere sebep olabilir. Ancak İz elementler organizmada sentezlenemedikleri için su veya besinlerle dışarıdan alınmaları gereklidir. Yapılan tez çalışmasında, 5-8 yaşlı toplam 16 adet Arap atından kan numuneleri alınmıştır. Çalışma grupları kontrol grubu (gebe olmayan kısraklar, n=8) ve gebe grup (n=8) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol ve Gebe Grubu Kısraklarda sırasıyla serum Zn değerleri 218,26 ± 7,24 µg/dL ve 184,46 ± 9,76 µg/dl; serum Fe değerleri 329,35 ± 9,73 µg/dL ve 273,25 ± 16,17 µg/dL, serum Se değerleri 48,80 ± 1,45 µg/dL ve 31,70 ± 2,65 µg/dL, serum Mn değerleri 33,54 ± 2,73 µg/dL ve 23,91 ± 1,07 µg/dL, serum Rb değerleri 68,09 ± 4,22 µg/dL ve 38,96 ± 3,74 µg/dL serum Sr değerleri 214,84 ± 12,41 µg/dL ve 170,38 ± 13,58 µg/dL, serum Al değerleri 318,58 ± 61,46 µg/dL ve 156,28 ± 24,52 µg/dL, serum Co değerleri 1,23 ± 0,12 µg/dL ve 1,05 ±0,11 µg/dL, serum Ni değerleri 8,89 ±0,91 µg/dL ve 8,18 ±1,34 µg/dl, serum U 76,76 ± 17,55µg/dL - 67,86 ± 12,80 µg/dL, serum Cr değerleri 88,88 ±10,01 µg/dL ve 91,64 ±10,74 µg/dL, serum Cu değerleri 133,86 ± 3,50µg/dL ve 194,81 ± 79,70µg/dL, serum Pb değerleri 9,51 ±2,18µg/dL ve 11,56 ± 3,14µg/dL, serum Cd değerleri 250,05 ± 105,45µg/dL ve 282,43 ± 110,10µg/Dl serum V değerleri 70,45 ± 68,36µg/dL ve 224,18 ± 146,34 µg/dL, serum Mo değerleri 82,80 ± 8,01 µg/dL ve 96,85 ± 12,62 µg/dL olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Investigation of Serum Trace Element Levels in Pregnant and Non-Pregnant Arabian Horses The Arabian horse, which is suitable for breeding in terms of shooting, riding and racing ability, is widely bred in Türkey. In horse breeding, fertility has an important place as in all livestock areas. Minerals are needed in very low quantities to maintain healthy reproduction, growth, development and productivity in domestic animals. Insufficient levels of trace element and minerals may cause problems during pregnancy, fertility problems, fetal development disorders in pregnant animals, postnatal complications, late puberty in heifers. However, since trace elements cannot be synthesized in the organism, they must be taken from outside with water or nutrients. In the thesis study, blood samples were taken from a total of 16 Arabian horses aged between 5-8 years old. Study groups were divided into two groups as control group (non-pregnant mares, n = 8) and pregnant group (n = 8). Serum Zn values were 218.26 ± 7.24 µg / dL and 184.46 ± 9.76 µg / dl, serum Fe values 329.35 ± 9.73 µg / dL and 273.25 ± 16.17 µg / dL, serum Se values 48.80 ± 1.45 µg / dL and 31.70 ± 2.65 µg / dL, serum Mn values 33.54 ± 2.73 µg / dL and 23.91 ± 1.07 µg / dL, serum Rb values 68.09 ± 4.22 µg / dL and 38.96 ± 3.74 µg / dL serum Sr values 214.84 ± 12.41 µg / dL and 170.38 ± 13.58 µg / dL, serum Al values 318.58 ± 61.46 µg / dL and 156.28 ± 24.52 µg / dL, serum Co values 1.23 ± 0.12 µg / dL and 1.05 ± 0.11 µg / dL, serum Ni values 8.89 ± 0.91 µg / dL and 8.18 ± 1.34 µg / dl, serum U 76.76 ± 17.55 µg / dL - 67.86 ± 12.80 µg / dL, serum Cr values 88.88 ± 10.01 µg / dL and 91.64 ± 10.74 µg / dL, serum Cu values 133.86 ± 3.50µg / dL and, 194.81 ± 79.70µg / dL, serum Pb values 9.51 ± 2.18µg / dL and 11.56 ± 3.14µg / dL, serum Cd values 250.05 ± 105.45µg / dL and 282.43 ± 110.10µg / Dl serum V values 70.45 ± 68.36µg / dL and 224.18 ± 146.34 µg / dL, serum Mo values 82.80 ± 8.01. It was measured as µg / dL and 96.85 ± 12.62 µg / dL in the control and pregnant mares, respectively.