Preeklampsi için yüksek riskli kabul edilerek, 11 ile 14. haftalar arasında düşük doz aspirin başlanan gebelerde, aspirinin 10 gün içerisinde uterin arter doppler indeksleri üzerine etkisi
Effects of aspirin on the uterine artery doppler indices within 10 days in the patients who was started low dose aspirin between 11th and 14th gestational weeks by considering at high risk for preeclampsia
  1. Tez No: 497749
  2. Yazar: EMİNE EDA SAYAR
  3. Danışmanlar: UZMAN HABİBE AYVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç : Preeklampsi proflaksisi için aspirin kullanımının başarılı ve başarısız sonuçları bir çok çalışmaya konu olmuştur ve günümüzde bu sonuçları karşılaştırmak için uterin arter doppler indekslerinin kullanımı oldukça yaygındır. Çalışmamızda preeklampsi için yüksek riskli kabul edilerek, 11 ile 14. Gestasyonel gebelik haftaları arasında düşük doz aspirin başlanan gebelerde, aspirinin 10 gün içerisinde uterin arter doppler indeksleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma 31.07.2017 tarihli SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları EAH Etik Kurulu tarafından 116 no'lu onay ile, Ağustos 2017 ile Nisan 2018 tarihleri arasında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları EAH'de prospektif olarak yürütülmüştür. 11 ile 14. gebelik haftaları arasında, preeklampsi için yüksek riskli olduğu düşünülerek aspirin profilaksisi başlanan 37 gebe ve preeklampsi için herhangi bir risk faktörü olmayan 54 gebe tarafımıza yönlendirildi. Bilinen uterin myomu, uterin anomalisi veya çoğul gebeliği olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Toplam 82 hastanın kan basıncı, nabız, boy, kilo, yaş, gravida, parite, sigara kullanımı, özgeçmiş ve soygeçmiş bilgileri kaydedildi. Hastalardan ikili test, homosistein, vitamin B12 değerleri için kan örneği alındı. Ardından GE Voluson 730 Pro isimli ultrasonografi cihazı ile uterin arter doppler indeksleri, (PI, RI, S/D ve çentik) 7-10 gün ara ile iki defa ölçüldü. Bulgular : Aspirin grubunda VKİ daha fazlaydı (p=0,023) ve aspirin grubunda obezite daha sıktı (p=0,009). Aspirin ve kontrol grubunda gravida ve parite sayıları benzerdi. Aspirin grubunda DM, gestasyonel HT, kronik HT ve ailede preklampsi öyküsü daha fazlaydı (p değerleri sırasıyla 0,001;
Özet (Çeviri)
Objective :Successful and unsuccessful results of using aspirin for prophylaxis of preeclampsia have been the subject of many studies, and nowadays using uterine artery doppler indices to compare these results is quite common. In our study, we aimed to evaluate the effects of aspirin on the uterine artery doppler indices within 10 days in the patients who was started low dose aspirin between 11th and 14th gestational weeks by considering at hight risk for preeclampsia. Material and Methods : This study was carried out prospectively at Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Education and Research Hospital between August 2017 and April 2018 with the approval of Zeynep Kamil Women and Children Diseases ERH Ethics Committee No:116, on 31.07.2017. From 11th to 14th weeks of gestation, 37 patients who considered high risk for preeclampsia and started low dose aspirin and 54 patients without any risk factors for preeclampsia were directed to our study. Patients with known myoma uteri, uterine anomaly or multiple pregnancy were excluded. Blood pressure, pulse, height, weight, age, gravida, parity, smoking, medical history and family history of 82 patients were recorded. Blood samples were taken from the patients for PAPP-A, free β-Hcg, homocysteine and vitamin B12. Then uterine artery doppler indices (PI, RI, S/D and notch) were measured twice in 7 to 10 days by GE Voluson 730 Pro ultrasonography device. Results: BMI and obesity was higher in the aspirin group (p=0,023). Gravida and parity were similar in aspirin and control groups. DM, chronic HT, history of gestationel HT and family history of preeclampsia were more prevalent in the aspirin group ( p values 0.001, 0.001 and 0.040, respectively). In addition, homocysteine levels were higher in the aspirin group ( p=0,021). At the mean UtA RI values of both groups, the change between two examinations showed a positive weak correlation with the homocysteine level (p=0.04, r=0.220). However significant results were not obtained for PAPP-A MoM, β-HCG MoM and vitamin B12. In the control group, the left UtA PI, RI, and S/D values decreased significantly (p values 0.015, 0.015, and 0.012, respectively) in the second examination.