İdari sorumluluk bağlamında kamu görevlisinin kişisel kusuru
Personal fault of public officer in the context of administrative responsibility
- Tez No: 666574
- Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, kamu görevlisinin kişisel kusur kavramı detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Zira kavram, Türk idare hukukunda uzun bir süredir tartışılmaktadır. Kişisel kusur kavramı hem doktrinde hem de yargı organları tarafından kullanılmaktadır. Ancak kavram doktrin ve yargı organları tarafından farklı şekillerde ifade edilmekte ve kavrama farklı anlamlar yüklenilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde kamu görevlisi, sorumluluk ve kusur kavramları; ikinci bölümde kişisel kusur kavramı Türk ve Fransız idare hukuklarında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise kişisel kusur kavramının temel özellikleri, kişisel kusur halleri ve kişisel kusurdan kaynaklanan sorumluluk konuları ele alınarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of personal fault of the public official is discussed in detail. Because the concept has been discussed in Turkish administrative law for a long time. The concept of personal fault is used both in doctrine and by judicial bodies. However, the concept is expressed in different ways by the doctrine and judicial bodies, and the concept has different meanings. In this context, the concepts of public official, responsibility and fault in the first part of the study; in the second chapter, the concept of personal fault is analyzed comparatively in Turkish and French administrative law. In the third part, the study has been completed by addressing the basic features of the concept of personal fault, personal fault situations and liability issues arising from personal fault.