Huzurevinde yaşayan bireylerde sarkopeni varlığına göre beslenme durumu ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status and quality of life according to sarcopenia among the nursing home residents
  1. Tez No: 666589
  2. Yazar: HİLAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; huzurevinde yaşayan, sarkopenisi olan ve olmayan 65 yaş ve üzeri bireylerde, beslenme durumu ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırmaya; 75.Yıl Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşamakta olan, 65 yaş ve üzerinde, sarkopenik (n=84) ve sarkopenik olmayan (n=88) toplam 172 kişi dahil edilmiştir. Veriler bir anket formu aracılığıyla, yüz yüze görüşülerek toplanmış; beslenme durumunun saptanmasında Mini Nütrisyonel Anket kısa formu (MNA-SF) ve üç günlük 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, sarkopeni değerlendirmesinde ise biyoelektrik impedans analizi (BIA) cihazı ve el dinamometresi kullanılmıştır. Kırılganlık FRAIL ölçeği ile, yaşam kalitesi ise Avrupa Beş Boyutlu Yaşam Kalitesi (European Quality of Life-5 Dimensions: EQ-5D) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler BeBiS (Beslenme Bilgi Sistemi) ve SPSS paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the relationship between nutritional status and quality of life in sarcopenic and non-sarcopenic elderly people who are living in a nursing home. This study was carried out among 172 (84 sarcopenic and 88 non-sarcopenic) participants living in the '75. Yıl' nursing home. Data was collected by face to face interview technique and recorded with a questionnaire, nutritional status was evaluated using the Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF), 24-hour dietary recall per 3 days. The bioelectrical impedance analysis (BIA) and handgrip strength were used for the determination of sarcopenia. Frailty was evaluated by the FRAIL scale and quality of life was evaluated by the European Quality of life-5 Dimensions: EQ-5D scale. The data analysis was conducted using the software package SPSS and BeBiS.