Yaşlı bakım merkezinde kalan bireylerde malnütrisyon ve sarkopeninin incelenmesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Investigation of malnutrition and sarcopenia in individuals staying in the elderly care center and evaluation of its effect on quality of life
- Tez No: 864254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yaş ilerledikçe, vücutta fizyolojik değişikliklerle beraber beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Yetersiz beslenme, yaşlı bireyler için ciddi bir sağlık problemi olan malnütrisyon ve sarkopeni gibi sorunlara yol açabilir. Çalışma, MİA Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezi'nde yaşayan, 70 gönüllü birey üzerinde Eylül 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, yaşlı bireylerin; sarkopeni ve malnütrisyon durumlarının tespit edilmesi ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Araştırma verileri, bireylerle yüz yüze uygulanan anket yöntemi ile antropometrik ölçümleri (üst orta kol ve baldır çevresi) ve el kavrama gücü ölçümleri alınmış, malnütrisyonun durumunun tespiti için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi (MNA), yaşlı bireylerde sarkopenide yaşam kalitesinin sorgulanması için The Sarcopenia Quality- of-Life (SarQoL), Sarkopenide Yaşam Kalitesi ölçeği uygulanmış ve üç günlük besin tüketimleri kaydedilmiştir. Bireylerin yaş ortalaması 75,6±9,39 yıl olarak belirlenmiştir. SarQoL ölçeği toplam puanından elde edilen skora göre katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Sarkopenik Olmayan grupta 20, sarkopenik olan grupta ise 50 birey olmak üzere 70 birey çalışmaya dahil edilmiştir. SarQoL toplam puan ortalaması, sarkopenik grupta 35,36±7,41 iken, sarkopenik olmayan grupta 61,68±6,32 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with physiological changes in the body, changes in food intake are also observed during aging. Malnutrition can result in issues such as malnutrition and sarcopenia, both serious health concerns for older individuals. A study was conducted on 70 volunteer individuals residing in the MIA Nursing Home Elderly Care Center between September 2022 and June 2023. The study aimed to identify sarcopenia and malnutrition conditions, examining their impact on quality of life in elderly individuals. Research data were collected through face-to-face surveys with participants, along with anthropometric measurements (upper middle arm and calf circumference) and hand grip strength evaluations. The Mini Nutritional Assessment Test (MNA) determined malnutrition status, while the Sarcopenia Quality of Life (SarQoL) scale assessed quality of life in sarcopenic elderly individuals. Additionally, a three-day food consumption record was maintained. The average age of the participants was 75.6±9.39 years. Participants were categorized into two groups based on their SarQoL scale scores: 20 individuals in the non-sarcopenic group and 50 in the sarcopenic group were included in the study.