Hıristiyan Albililere (Katharlara) yönelik Haçlı Seferi: Sebepler, ibtidâ ve akisler (1209-1216)
The Crusade against Albigensians (Cathars): Motivation, origin and reflections (1209-1216)
  1. Tez No: 666651
  2. Yazar: MERVE ARSLANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Roma Kilisesi'nin uygulamalarına karşı çıkan ve kilise tarafından Heretik sayılan Katharizm mezhebi, XII. yüzyılda Güney Fransa'nın içinde bulunduğu siyasî, dinî ve sosyo- kültürel ortam sayesinde bu coğrafyada hızla yayılıp nüfuz kazandı. Papalık, günden güne artan bir şekilde kendi otoritesi için tehdit oluşturan Katharlara karşı XII. yüzyılın ortalarından itibaren caydırıcı olmasını umduğu bazı tedbirler almaya çalıştıysa da bir başarı elde edemedi. Papa III. Innocentius (1198-1216) tarafından bölgede vaaz vermesi için gönderilen elçilerden Pierre de Castelnau'nun öldürülmesi üzerine papa, Hıristiyan dünyasını bu gruba karşı Haçlı Seferi'ne çağırdı ve katılacaklar için af vaat etti. Böylece 1209 yılında Hırıstiyanların yine Hıristiyanlara karşı Haçlı Seferi başladı. Carcassonne ele geçirildikten sonra Simon de Montfort bu Haçlı Seferi'nin lideri seçildi. Simon de Montfort, liderliğinin özellikle ilkdönemlerinde askerlerin seferden ayrılması sebebiyle sıkıntı çektiyse de aldığı destekler sayesinde Güney Fransa'da Katharların elinde bulunan birçok merkezi ele geçirmeyi başardı. Bununla birlikte kadın, çocuk ayrımı yapılmaksızın binlerce Hıristiyan Kathar katledildi. 1218 yılında Simon, Kathar merkezlerinden Toulouse'u kuşattığı sırada hayatını kaybetti. Onun ölümüyle birlikte güneyli lordlar Haçlıların daha önce ele geçirmiş olduğu şehir ve kasabaları tek tek geri almaya başladılar. Fransa Kralı VIII. Louis'in(1223- 1226) yeni bir Haçlı Seferi amacıyla Languedoc'a yönelmesiyle Haçlılar tekrar birçok yeri kanlı mücadeleler sonunda ele geçirdiler. En sonunda Toulouse Kontu VII. Raymond uzlaşmak zorunda kaldı ve 1229 yılında imzalanan Meaux Antlaşması ile sefer nihayete erdi.
Özet (Çeviri)
Catharism, being an heretic sectarian which opposed to the Roman Church's practicals and doctirines has gathered supporters in South France due to this region's political, religious and sociocultural environment. The Papacy, despite the fact that they adopted some deterrent measures from the begining of the twelfth century in the hope of preventing the spread of this sectarian which threated its autonomous order, had failed to do so. Pope Innocent III (1198-1216) announced declaration of crusade against Cathars after Pierre de Castelnau, a preacher sent to the region, was murdered by Cathars. He also declared that the ones who serve in this case will receive an indulgence. Thus in 1209 The Crusades began between the Christians. Crusade marched towards to Catharian villages and Simon de Montfort was elected as the leader of the army upon the fall of Carcassone region. Simon de Montfort, even the fact that he faced troubles caused by the soldiers that left the army during military campaign, acquired lots of Catharian centers in south France. Thousands of Cathars were executed regardless of whether they were women or kid. Simon passed away in 1218 during the siege of Toulouse, a Cathar sectarian center. Upon this development, some southern lords started to take back the regions that were once lost to crusade, one by one. Crusades, with the help of another warfare campaign initiated by French King Louis the VIII. (1223-1226) once again reconquered some the cities back from Cathars. As a result of this advance, the count of Toulouse Raymond the VII. had to compromise and this lately crusade campaign ended in 1229 following the Meaux pact signed between crusade army and Cathars.