Amfizem dominant KOAH hastalarında minimal invazif bronkoskopik hacim küçültücü işlem uygulanan (COIL ile) vakaların uzun dönem takip sonuçları
Minimal invasive bronchoscopic lung volume reduction performed on patients with emphysema dominant COPD; long term follow-up results
  1. Tez No: 666712
  2. Yazar: KEREM ENSARİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAHAR KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ-AMAÇ Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) sık görülen, önlenebilen ve tedavi edilebilen, kalıcı respiratuar semptomları ve hava hapsine sebep olan, duman ve/veya partikül maruziyeti sonrasında izlenilen bir akciğer hastalığıdır. KOAH'ın tedavisi, hastaların semptomlarına ve atak sayılarına göre gruplara ayrılması ile planlanır. Geleneksel tedavi protokollerine yanıt vermeyen hastalarda, amfizem dominant görünüm izlenilirse, hacim küçültücü girişimler planlanılabilir. Bu çalışmada COIL sarmal telleri ile yapılan minimal invazif bronkoskopik hacim küçültücü cerrahi uygulanan hastaların uzun dönem takipleri değerlendirilmesi planlanıldı. GEREÇ VE YÖNTEMLER Retrospektif olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COIL işlemi yapılan hastaların kayıtları incelendi. Hastane sisteminden ve“COIL Takip Dosya”larından hastaların solunum fonksiyon testleri (SFT), ekokardiyografi (EKO), 6 dakika yürüme testleri (6DYT), tomografi görüntülemeleri, ventilasyon perfüzyon sintigrafis (V/P) ve klinik özetlerine ulaşıldı. Otuz dört hastanın kayıtları incelendi ve 30 hastanın ilk değerlendirmede uygun olduğu izlendi. İşlem yapılan 18 hasta çalışmaya dahil edildi. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 18 hastanın yaş ortalaması 62±12 idi. Bir hasta hariç diğerleri erkekti. (n=17). On beş hastaya bilateral, 3 hastaya unilateral sarmal tel yerleştirmesi ortalama 10 tel ile yapılmıştı. Bilateral işlemler arasında ortalama 90 gün vardı ve her kontrol 45 günlük ara ile yapılmıştı. Toplam takip süresi ortalama 797 ±424 gün olarak izlendi. Girişim sonrasında ilk bir ayda %33 pnömoni ve pnömonitis görülmüştü. Uzun dönem takipte enfektif patoloji izlenmedi. Takipte herhangi bir sebepten mortalite %22 olup, respiratuar kaynaklı mortalite %11 idi. İşlem sonrasında yapılan 6DYT'lerinde anlamlı farklılık izlenmişti (1. işlem öncesi ortalama 182 metre, 1. işlem sonrası 253 metre, 2. işlem sonrası 280 metre). SFT parametrelerinde anlamlı fark izlenmemişti ve FEV1 ile yürüme mesafesi arasında pozitif kolerasyon mevcuttu. EKO takiplerinde belirgin patoloji veya başka parametre ile kolerasyon görülmemiştir. Ventilasyon perfüzyon sintigrafisinde, sağ üst lobun solunuma katılımının artması ile yürüme mesafesi arasında pozitif kolerasyon görüldü. Sağ orta lobun solunuma katılımında artması ile yürüme mesafesi arasında negatif kolerasyon vardı. Uzun süreli takipte, hastaların 6DYT'inde görülen istatistiksel faydanın azaldığı görüldü. Takip süresi arttıkça totalde yürünen mesafe azaldı. SONUÇ Sarmal tel ile yapılan akciğer hacim küçültücü minimal invazif cerrahi, semptomatik rahatlama ve performans artışını sağlayabilen bir metottur. Kısa dönemde fayda izlenmekle beraber, süre uzadıkça görülen fayda progresif azalmaktadır. İşlemin kendisine ait mortalite ve morbidite göz önünde tutularak, hasta bazında karar verilerek bu girişim yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a commonly seen, preventable and treatable disease with permanent respiratory symptoms and air trapment which is caused by particle exposure. COPD treatment is planned according to patients' symptoms and number of flare-ups. In case of limited response to traditional treatment protocols, lung volume reduction may be performed in patients with emphysema dominant patterns. In this study, long term follow-up results of patients who had been operated on by minimal invasive bronchoscopic lung volume reduction surgery by coil placement. MATERIAL AND METHODS Records of patients operated on by coil placement were retrospectively investigated in Faculty of Health Sciences Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Pulmonary function test (PFT), echocardiography (ECHO), six minute walking test (6MWT), tomography images, ventilation perfusion scintigraphy (V/P) and clinical summaries of patients were receieved from hospital records and“COIL Follow-up Charts”. Thirty four patients' records were examined and 30 patients were found to be suitable for initial evaluation for coil placement. 18 patients who had been operated on were included in the study. RESULTS Average age of 18 patients' was 62±12 and except one patient, all were male (n=17). Fifteeen patients were operated bilaterally and the rest was unilaterally operated, with an average of 10 coils per operation being placed. An average of 90 days was between operations, with a follow-up duration of 45 days in between. Average total follow-up duration was 794 ±424 days. Pneumonia and pneumonitis was seen in 33% of patients within the first month. In long term follow-up, no infectious pathology was observed. Mortality from respiratory causes were found to be %11 while mortality from all causes was found to be 22%. Statistical difference was observed regarding 6MWT after operation. (Average walking distance before first operation was 182 m, after first operation it was 253 m, and after the second operation it was increased to 280 m). No difference was observed in PFT results, however a correlation was seen between FEV1 and walking distance. No specific correlation had been seen in ECHO evaluation. Ventilation perfusion scintigraphy revealed a positive correlation between right upper lobe involvement and walking distance, however the correlation was found negative between right middle lobe and walking distance. In long term follow-up, benefit of the operation upon 6MWT had been progressively reduced over time. As follow-up duration increased, the reduction in walking distance had become more prominent. CONCLUSION Minimal invasive bronchoscopic lung volume reduction surgery with coils provide symptomatic relief and performance increase. A short term benefit is evident, however the benefit is lost as time progresses. Patient selection is of paramount importance, considering the mortality and morbidity of the process.