Kas - iskelet sistemi ağrısı ile ortopedi polikliniğine başvuran hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkındaki bilgi ve deneyimleri
Knowledge and experiences about the traditional and complementary medicinal practices of patients applied to orthopedic clinic with musculoskeletal pain
- Tez No: 666711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, ortopedi polikliniğine kas - iskelet sistemi ağrısı ile başvuran hastaların, polikliniğe başvuru öncesindekiGeleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamaları deneyimlerinin, GETAT hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesidir. Çalışma, GETAT uygulamalarını önermek ya da bu uygulamalara karşıtlık amacı taşımayıp, objektif olarak, hastaların bu uygulamalarile ne kadar iç-içe olduklarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve yöntem: 01.02.2020 ile 01.04.2020 tarihleri arasında Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi polikliniğine ağrı ile başvuran hastaların yaşı, cinsiyeti, mesleği ve ko-morbiditeleri kaydedildi. Ayrıca 14 farklı GETAT uygulaması hakkında, bu uygulamaların her biri için hastaların bilgileri ve tutumlarını sorgulayan 11 soruyu içeren anket çalışması, sorumlu doktor tarafından yüz-yüze görüşme yoluyla uygulandı. Normal dağılımlı sayısal değişkenler gruplar arasında Bağımsız ÖrneklemT Testiile normal dağılmayanda ise Mann-Whitney U testi ile değelendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to analyze the experiences of Traditional and Complementary Medicine (T&CM) practices, knowledge and attitudes about T&CM before admission to the outpatient clinic of patients who applied to the orthopedic clinic with musculoskeletal pain symptoms. The study was not intended to suggest or oppose T&CM applications, but was planned to objectively determine how closely the patients were with these studies. Patients and Methods: The age, gender, profession and co-morbidity information of the patients who applied to the Orthopedics outpatient clinic of Ankara Oncology Training and Research Hospital between 01.02.2020 and 01.04.2020 were recorded. In addition, a questionnaire study containing 11 questions about 14 different T&CM applications, questioning the knowledge and attitudes of patients for each of these applications, was administered by the responsible doctor through face-to-face interviews. Normally distributed numeric variables were evaluated with the Independent Samples T Test among the groups, and the Mann-Whitney U Test in those not distributed normally.