Occupational health and safety assessment studies in two research laboratories
İki araştırma laboratuvarında iş sağlığı ve güvenliği değerlendirme çalışmaları
  1. Tez No: 666780
  2. Yazar: GÖKÇE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmaları kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'ndeki araştırma laboratuvarlarından iki tanesi seçilerek iş sağlığı ve güvenliği değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği değerlendirme çalışmaları yapılırken matematiksel modellerden faydalanılmıştır. Çalışmalara öncelikle Analitik Hiyerarşi Prosesi'nden (AHP) faydalanılarak başlanmıştır. AHP'de modellemeye başlamadan önce laboratuvarlarda yerinde gözlem yapılmış ve iş kazası riskleri ile alınan-alınmayan güvenlik önlemleri belirlenmiştir. Belirlenen riskler ve önlemler ışığında anket soruları hazırlanmış ve bu sorular laboratuvarlardaki tüm tam zamanlı çalışanlara ve öğrencilere sorulmuştur. Alınan cevaplar ile AHP'de oluşturulan matrisler entegre edilmiş ve hem iş kazaları hem de güvenlik önlemleri için bazı katsayılar hesaplanmıştır. Hesaplanan kaza katsayıları ile güvenlik katsayılarının korelasyonları yapılmış ve yüzde 94 gibi yüksek bir oranla birbirleriyle ilişkili bulunmuştur. Böylelikle AHP kullanılarak iş kazalarını azaltmak için güvenlik önlemlerini arttırmanın gerekli olduğu sayısal olarak ifade edilebilmiştir. Bu tez kapsamında çalışılan laboratuvarlar için AHP'de belirlenen riskler ayrıca Fine-Kinney Metodu (FKM) kullanılarak incelenmiş ve her bir laboratuvar için alınması gerekli görülen güvenlik önlemleri spesifik olarak belirlenmiştir. Ortaya konan bu güvenlik önlemleri için bir maliyet analizi de yapılmıştır. Kullanılan matematiksel modeller ışığında, tespit edilen iş kazalarını önlemek için laboratuvarlarda alınması gereken güvenlik önlemlerinin toplam maliyeti on bin Euro olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two of the research laboratories in Dokuz Eylül University Environmental Engineering Department were selected and occupational health and safety assessment studies were carried out within the scope of this thesis study. Mathematical models were used in occupational health and safety assessment studies. The studies were first started by utilizing the Analytical Hierarchy Process (AHP). Before starting modeling with AHP, on-site observations were made in the studied laboratories, besides, occupational accident risks and safety precautions taken or not taken were determined in the studied laboratories. Survey questions were prepared in the light of the identified risks and precautions, and these questions were asked to full-time employees and students working in the studied laboratories. The answers received from the surveys and the matrices created in the AHP were integrated into each other and some coefficients were calculated for both occupational accidents and safety precautions. The calculated accident coefficients and safety coefficients were correlated and they were found to be related to each other with a high rate of 94 percentage. Thus, it could be expressed numerically via using AHP that it is necessary to increase safety precautions in order to reduce occupational accidents. The risks determined in the AHP were also examined using the Fine-Kinney Method (FKM), and the necessary safety precautions taken for each laboratory were specifically determined for the studied laboratories within the scope of this thesis. A cost analysis had also been made for these safety precautions. The total cost of safety precautions to be taken in the studied laboratories to prevent occupational accidents was calculated as ten thousand Euro in the light of the used mathematical models.