1970-2011 yılları arasında Kaunos kazılarında ele geçen Rhodos sikkeleri
The Rhodos coins found in the Caunos excavations between 1970-2011
  1. Tez No: 666844
  2. Yazar: BELKIS GÜLEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Rhodos, erken dönemlerden itibaren güçlü bir donanmaya ve zengin bir tüccar sınıfına sahip olmuştur. Mısır'dan Karadeniz kıyılarına kadar; çevre adalar, Küçük Asya kıyıları ve Yunan anakarası için başta hububat olmak üzere birçok mal Rhodoslu tüccarlarca temin edilmiştir. Tarih sahnesine çıktığı andan itibaren siyasi duruşunu ticari faaliyetlerine endekslemiş olan Rhodos Devleti, her daim izlediği denge politikası sayesinde kendi bölgesindeki konumunu uzun süre korumuştur. Karia ile olan ilişkisi ve Rhodos Peraiası'nın oluşması da temelde bu politikanın bir parçasıdır. Bu açıdan, Rhodos'un etki ve faaliyet alanı içerisinde kalmış olan Kaunos kentinde yapılan kazı çalışmalarında ele geçmiş Rhodos sikkelerinin değerlendirilmesi şüphesiz önem arz etmektedir. Bu çalışmada buna ek olarak, MÖ 408 yılında Rhodos kentinin kuruluşundan itibaren Rhodos darphanesinin ürettiği sikkeler hakkında genel bir çerçevede çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rhodos has had a strong navy and a rich Merchant class from the early ages. Many goods, mainly cereals, were provided by merchants from Rhodos from Egypt to the Black Sea coast; surrounding islands, small Asian coasts, and the Greek mainland. From the moment it appeared on the stage of history, Rhodos State, which has indexed its political stance to its commercial activities, has maintained its position in its region for a long time thanks to the balanced policy it has always followed. The basic parts of this policy are its relationship with Caria and the formation of Rhodos Fairy. Therefore, it is undoubtedly important to evaluate the Rhodos coins that are found during the excavations in the city of Caunos, which remained within the sphere of influence and activity of Rhodos, In addition, this research draws a general frame for the coins produced by the Rhodos mint since the foundation of the city of Rhodos in B.C. 408.